Замокот на Пепелашка во Франција, Елсин во Арендејл и замокот Белин од Убавицата и sверот, Шато де Шамборд, не можат да се натпреваруваат со убавината на кинескиот замок Јилонг ​​…

Во Кина е можно да се видат прекрасни мостови, модерни структури и бесконечни полиња со неверојатни облакодери, но самата помисла на замок дизајниран во бајковитата природа на оваа азиска земја звучи сосема неверојатно.

Сместен на малиот остров езерото Вангфенг во североисточната кинеска провинција Гуижоу, неверојатниот замок –  Jilong Castle Country Club Resort ​​може да ги надмине  многу замоци од Баварија.

Изграден пред девет години, овој хотел со пет starвездички е плод на љубовта на еден локален човек, кој своето богатство го стекнал со скротување на реки и создавање хидроелектрични мрежи. Една од неговите хидроцентрали се наоѓа недалеку од замокот и е задолжена за производство на електрична енергија наменета за употреба на имотот, исто така.

Прекрасниот хотел се наоѓа на имот кој е толку убав што секој средновековен замок во Европа може да му завидува, изгледа многу автентично и изобилува со луксуз. Сепак, реалноста е сосема поинаква, бидејќи целиот овој луксуз и престојот во замок од овој калибар чини само четириесет долари по лице во текот на ноќта. Структурата на замокот е целосно волшебна, раскажува бајка сместена во волшебно опкружување и става голем акцент на деталите, вклучувајќи го и мостот што го поврзува со копното, но и остатокот од повеќе од зачудувачкиот пејзаж.

Според светски пишани медиуми, уникатното одморалиште на езерото Ванфенг често се опишува како кинеска верзија на замокот Neuschwanstein, замок од бајките кој служел како инспирација за замокот на Пепелашка во светот на Дизни. Кинеската опсесија со европските средновековни градби е одамна позната, особено по изградбата на неколку идентични реплики на европски замоци, па дури и со леснотија завршени градови. Едно е сигурно, исто како и другите спортски и културни атракции на кинеските провинции, и ова доаѓа како незаборавно искуство за сите посетители.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваСовршен Rouge Dior Satin!
Следна објаваОблак од бели пердуви и дијамантска маска: Вртоглавиот новогодишен изглед на Џенифер Лопез
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ