Карантинот и корона вирусот предизвикаа нови правила за убавина во не многу едноставни услови.
На пример, присилното носење заштитни медицински маски на јавни места може да предизвика неочекувани проблеми на кожата дури и кај оние девојки кои обично немаат за што да се жалат.

Факт: Без разлика од која ткаенина е изработена маската – специјална медицинска ткаенина, памук или полиестер, таа создава ефект на стаклена градина на површината на кожата за само неколку минути. Затоа, за време на карантинските денови, треба да се посвети посебно внимание на чистење на лицето. Се разбира, не вреди секој пат откако ќе излезете со носење маска да одите под туш за да го исчистите лицето, меѓутоа, отстранувањето на пот, вишок себум, градска прашина од површината на кожата е задача што треба да ја направи секоја девојка.

На пример, за девојките со сува кожа, ќе биде доволно ако се измиете со чиста вода на собна температура, а потоа нанесете козметички еликсир на кожата со есенцијални масла во составот – да избегнете дехидрираност.

За девојките со комбиниран тип на кожа, по миењето, соодветни се освежувачки навлажнувачки спрејови за лице, за жени со мрсна кожа – термичка вода, а остатокот  треба да се избрише со хартиена крпа. Во исто време, ако имате проблематична кожа склона кон разбивање на акни, оваа едноставна техника можеби не е доволна: покорисни се гелови за површинско чистење, како и специјални спрејови како завршен финиш.

Конечен чекор на дневна нега после носење на маската: За сопствениците на сува, комбинирана и мрсна кожа – нанесување течност со хијалуронска киселина за да помогне во задржување на влагата во епидермот, а за кожата склона кон акни – користете бустери или серуми со пробиотици во составот кој совршено ја смирува микрофлората.

Ако имате исклучително сува кожа, перутање може да се појави во текот на носењето на маската поради триење. Користете креми и серуми со керамиди. Дури и ако, во принцип, никогаш не го напуштате вашиот дом без шминка, обидете се да ја намалите употребата на производи за шминка (барем во областа на носење маска). Факт е дека дури и лесната шминка под влијание на синергијата на влагата и топлината може длабоко да ги заглави порите, предизвикувајќи иритација и црвенило.

Покрај тоа, запомнете: официјално започна сезоната на активно ултравиолетово зрачење, така што аплицирањето на крема за сончање на вашата кожа, во области кои не се покриени со ткаенина, е апсолутно обврска. Затоа што, дури и ако ставите  маска, пигментацијата може да се појави на достапните места: на челото и во нежната област околу очите. Ако знаете дека ќе ја отстраните маската на улица, 30 минути пред да ја напуштите куќата, нанесете SPF на целото лице.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНова колекција на Louis Vuitton за поубави сончеви денови
Следна објаваБиљана Каран-модна креаторка која раскажува една поинаква приказна
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР