Тоа е посериозно отколку што мислите!

Проширени капилари
Истражувачите од Универзитетот во Мичиген откриле дека дури и мал недостаток на витамин Ц може да доведе до розацеја. Да се справите со проблемот е едноставно: потпрете се на цитруси, киви, црна рибизла и брокула.

Потребно е долго време да се зацелат раните
Ако случајно го засечете прстот во кулинарски занес, а раната не зацелува за неколку недели по ред, ова е сигурен знак за недостаток на витамин Ц. Тоа е затоа што овој елемент е одговорен за синтеза на колагенот: Ако го нема, кожата природно нема време да се опорави (и патем, на „предвременото стареење“ можете да му кажете „здраво“).

Сува кожа и коса (Тука се и не е така јасно)…
Кожата и косата почнуваат да страдаат од недостаток на буквално било кој елемент во трагови – телото едноставно верува дека во критичкиот момент тука не треба да ја троши целата сила.

Досаден тен
Повторно, решението за проблемот е елементарен: внесете витамин Ц во вашата дневна рутина, но бидете внимателни: ако концентрацијата на оваа компонента во кремот или серумот е превисока, подобро е да користите таков производ во паузи. И да, не заборавајте на заштита од сонцето (инаку не може да се избегнат проблемите со пигментацијата).

СПОДЕЛИ
Претходна објаваБезвременски детали за вашиот дом
Следна објаваСовети за успешно работење од дома
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР