Корала Маиури ги претстави традиционалните златни и црвени бои на празниците, со нејзиниот сет за трпеза од колекцијата Караваџо, како омаж за римската ренесанса и барокната уметност…

Колекцијата Караваџо доби бројни украси во форма на големи црвени, жолти и светло сини детали, при што страстите се воздржани со златен раб со класични референци.

Корала Мајури ја насочува нејзината сензитивност кон керамиката и порцеланските креации кои изгледаат имагинативно и познати во исто време. Во овој случај, чиниите, чашите, вазните, скулптурите и тегличките ги претставуваат малите универзуми што нè фасцинираат, каде експериментирањето со материјали и декорации е константно. Секој предмет е целосно рачно декориран.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваСпектакуларна вила на Бали купена од парите на Инстаграм
Следна објаваНов симбол на луксуз во Јапонија!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР