Во очекување на концертот на Македонската Филхармонија во Градскиот парк во Скопје …

„Љубов и револуција“ е насловен концертот на отворено, што Филхармонијата ќе го одржи на 29 јуни во Градски парк во Скопје.

Оркестарот ќе изведе популарни теми од сферата на поп, рок и панк музиката, а на репертоарот ќе бидат хитови на „Рејдиохед“, Ник Кејв, „Бисти бојс“, „Продиџи“, „Нирвана“, „Секс пистолс“, „Клеш“, Џими Хендрикс, „Ролинг стоунс“, „Пинк флојд“, Дејвид Боуви и „Рамштајн“.

Аранжманите се на Џијан Емин, кој ќе биде и диригент на концертот.

Покрај Оркестарот на Филхармонијата, ќе настапат и хорот „ПроАрс“ под диригентство на Сашо Татарчевски и бенд составен од Александар Поп Христов – гитара, Зоран Костадиновски – гитарa, Иван Бејков – бaс и Гоце Стевковски – тапани.

Концертот е во соработка со Град Скопје и Младински културен центар.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНајексклузивниот хотел на Обединетите арапски емиграти!
Следна објаваЕдноделни костими се совршен избор за плажа!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР