Од денес 07.06. 2019 година, па се до 26.06 2019 година во галеријата “Акантус”-Скопје, ќе имате можност да ја посетите изложбата „Градот“ на еден од најреномираните македонски сликари Илија Пенушлиски (72).

Станува збор за изложба на 39 дигитални графики, инспирирани од мотиви на градовите.

Пенушлиски изложбата му ја посветува на својот пријател, режисерот и амбасадор Љупчо Тозија кој почина лани, а во каталогот за изложбата е отпечатена и песната „Градот“ (The Town) од Френк Синатра.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваХеклање: најсовремени парчиња и додатоци за ова лето!
Следна објаваИложба на петрикивското сликарство во Музеј на Република Северна Македонија
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР