The Tulip е кула висока 305,3 метри со видиковец и ротирачка гондола, дизајнирана од компанијата Foster + Parthers, а нејзината изградба е планирана за Лондон …

Foster + Partners го поднесоа својот дизајн за кулата,(која, ако биде изградена, ќе биде највисоката структура во Лондон) на комисијата за градежни дозволи. Ако сè оди според планот, изградбата на кулата ќе започне во 2020 година, со датумот на отворање планиран за 2025 година. Посетителите на Tulip кулата ќе имаат можност да се качат на видиковецот која е дизајниран како цвет од лале на тенко стебленце.

Внатрешните стаклени тобогани и ротирачки капсули на гондолата се фиксирани на трите страни од фасадата, така што тие на поситителите им нудат сосема нов поглед кон градот. Небесниот мост ќе ги поврзе набљудувачките платформи, додека во рамките на кулата ќе има бар со преглед од 360 степени.

Овој дизајн нѐ потсетува на хибридните ротациони капсули на London Eye и панорамскиот ресторан кој некогаш беше на врвот на BT кулата.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваДЕНЕС СИТЕ НА ШОПИНГ ВО СКОПЈЕ СИТИ МОЛ!
Следна објава,,DERMAOXY”- најнов холивудски третман за подмладување!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР