Галеријата “El-Greco” денес ќе го прослави сребрениот јубилеј (25 години), со изложба на дела од сликарот Свето Манев.

Свето Манев дипломирал на Академијата за применета уметност во Белгард 1970 година.

Зад себе има бројни групни и самостојни изложби.

Сликарот Свето Манев го негува фигуративното сликарство години наназад. Постојаното движење низ времето и просторот и агоничниот психички живот се оската на неговиот ликовен идентитет.

На изложбата ќе бидат преставени наjновите дела на авторот.

Отварањето ќе се случи денес 17.10.2018. од 19 – 22 часот!

СПОДЕЛИ
Претходна објаваПрекрасен црно-бел ентериер со шарени акценти!
Следна објаваКапути во тренд за претстојната зима?
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР