Вроцлав, Полска – град кој мора да го посетите

 Најголемиот град во западна Полска, Вроцлав е шармантен град сместен на реката Одер. Познат е по својот шарен пазарен плоштад, готскиот стар градски хол и уникатната Панорама на сликарството – Raclawice. Ќе откриете богатство на историски знаменитости и културни атракции за истражување. Прочитајте за да го откриете нашиот избор за најдобрите работи што треба да ги направите во Вроцлав, Полска.

Истражете го пазарниот плоштад

Градскиот пазарен плоштад датира од 13 век и најмногу раздвижен е преку ден.Овојсредновековенплоштад е еденоднајголемитепазарниплоштадивоЕвропа и вклучувадвеогромни градскисали,вклучувајќи ја иконската готска стара сала кој подоцна станаМузеј на буржоаската уметност.

Посетете го познатиот дел OstrowTumski

Најстариот дел од Вроцлав, Оstrow Tumski датира од 10 век. Опкружен со реката Одер, оваа поранешна градина има голем број на импресивни споменици, меѓу кои и катедралата на Свети Јован Крстител, Светиот крст и Колегиумот на Свети Вартоломеј, која е прекрасна двоспратна базилика.

Побарајте ги магичните Wroclaw Џуџиња

Прекрасна активност за посетителите од сите возрасти во Вроцлав е барањето на џуџиња или гоблини. Низ градот, ќе најдете стотици од овие симпатични мали бронзени статуи кои вклучуваат разни бајки и легенди и вршат различни активности.

Видете ја Панорамата на битката кај Raclawice

При истражување на Вроцлав мора да ја посетите и панорамата на битката кај Raclawice, насликана од Jan Styka и Wojciech Kosak.Тоа претставува уникатна презентација на битката кај Raclawice во 1794 година и беше создадена за да ја одбележи стогодишнината на Косцјското востание.

Качете се на врвот на катедралата Свети Јован Крстител

Ако уживате во историјата, посетата на катедралата Св. Јован Крстител е неопходна. Еден од најважните и историски вредни споменици во Вроцлав, датира од 13 век во средниот век. Тоа беше прва зграда на тули во Полска и има неверојатни симетрични кули со импресивен поглед над Вроцлав.

Направете фотографија на стогодишната сала

Стогодишната сала е една од најистакнатите обележја во Вроцлав, која се наоѓа на списокот на светско наследство на УНЕСКО од 2006 година. Создаден во 1913 година, куполата е 1,5 пати поголема во дијаметар од куполата на Римскиот Пантеон и вклучува мешавина на традиционални и модерни елементи.

Посетете го градскиот парк Szczytnicki

Избегајте од градскиот ритам со посета на паркот Szczytnicki, кој е најголемиот парк во градот. Датира од 1875 како приватна градина, а сега е градски парк во кој има убава јапонска градина која вреди да се истражи.

Восхитете се на Passer-by споменикот

Задолжителна е и посетата на споменикот на анонимен минувач на вашиот пат за Вроцлав, бидејќи вклучува 14 модерни, бронзени скулптури на Swidnicka улица.Скулптурата има уникатна перспектива, бидејќи е дизајнирана да исчезнува подлабоко и подлабоко во земјата, како што се приближувате.

Гледајте го и мултимедијалното шоу на фонтаната

Ако барате романтична вечер, посетете мултимедијалната фонтана на Вроцлав. Создадена во 2009 година за да ја прослави 20-годишнината од полските демократски избори, сега нуди прекрасен приказ во коj можете да уживате.

Восхитете се на Ossolineum градината

По долгиот ден на разгледување, отидете до озолинската градина за да ја впиете околината. Тоа е шармантна барокна градина, историска непрофитна фондација која датира од партиционирањата на Полска, кои придонесоа за развојот на полската литература.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваHERMES чанти за пролет/лето 2019!
Следна објаваПарфемот Versace Eros Flame инспириран од бесмртните љубовници!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР