Мали градови во Европа кои навистина вреди да ги посетите

 Динан, Белгија

Градот Динан, сместен помеѓу реката Meuse и неговата тврдина нуди преубав поглед од тврдината на планината. Поминете еден ден во посета на водопадите на Грот на Динан или Светилиштето на Боараинг, а потоа зграпчете маса во било кој од локалните кафулиња, а потоа уживајте во погледот на еден од најубавите мали градови во Европа.

Синтра, Португалија

Во 1809 година, Лорд Бајрон напиша писмо до неговиот пријател Френсис Хоџсон, пишувајќи: “Морам само да забележам дека селото Кинтра во Естремадура е најубавото на светот”. Оваа бајка на Португалија која се наоѓа на работ на Европа, со векови ја посетуваат безброј туристи. Римјаните го направија тоа место за обожавање на култната месечина, нарекувајќи ја “Синтија” по божицата на месечината. Од 1840 година, палатата Пена е истакната како една од најфантастичните палати во Европа, опкружена со мистичен Пана парк, исполнет со различни дрвја и егзотични растенија од поранешните колонии на португалската империја, езера, фонтани и црни лебеди.

Пучица, Хрватска

Веројатно најубавото село во Хрватска, Пучица, секако е едно од најживописните места во цела Европа. Блескавиот бел камен, сместен на островот Брач, е она што го прави овој мал пристанишен град навистина една исклучителна дестинација, па дури и уметничко дело. Седејќи на северниот брег, уживајте во истегнување на чисти песоци, впивајќи се во сончевите зраци,и во освежувачките натопи во пенливото Јадранско Море.
Езе, Франција

Езе, честопати опишан како “гнездо на орел”, поради својата локација со поглед од високата карпа од 1400 метри над Средоземното Море покрај егзотичната француска ривиера, е позната низ целиот свет од панорамските погледи. Областа е населена од 2.000 п.н.е, со најстара зграда во селото, Чапел де ла Сент Крукс, која датира од 1306 година.

Халштат, Австрија

Халштат е едно од најстарите населби на Австрија, првично основано во 5000 п.н.е., со цел да ги искористи огромните резерви на сол во планините околу градот. Илјадници години на рударство на сол што придонело за траен просперитет за Hallstatt, а тоа може да се види на нејзиниот прекрасен плоштад. Градот се смета за богатство на човечката историја и еден од најживописните градови во Австрија.

Кохем, Германија

Кохем е еден од најбогатите градови во цела Германија, со легенда, фолклор и богата историја што се наоѓаат во секој ќош и агол. Поставена во долината на реката Мозел помеѓу Ајфел и Хундсрук, таа е опкружена со стрмни лозја и необични вински села. Почвата и климатските услови ја прават Моселската долина главен простор за одгледување на грозјето Ризлинг, кое се користи за производство на некои од најдобрите бели вина во Германија.

Манарола, Италија

Манарола е еден од познатите градови на Cinque Terre, исполнет со низа визуелни домови во сите бои, врежани право во непробоен камен ѕид покрај брегот на Средоземното Море. Овој шармантен град на риболов е познат по неговото чудесно вино, особено Sciacchetra, и сликите на Антонио Дисковолорс, уметник кој се заљубил во Манаола и посветил голем дел од неговите подоцнежни дела во регионот. Тука нема автомобили, нема семафори, нема крик на гуми. Може да се вози до Манарола, но ќе мора да се паркирате само надвор од градот, а потоа можете да продолжите со автобус или да одите пеш.

Портри, Шкотска

Портри е најголемиот град на Шкотскиот Остров на Скај, раздвижено пристаниште, како и просперитетен културен центар, иако населението е помалку од 2.500 жители. Пристаништето е фокусна точка, во која има неколку пабови, ресторани со морска храна и спектакуларни погледи на заливот. Тоа е едно од најдобрите места за престој ако планирате да го истражите овој неверојатно живописен див регион, поради неговата блискост со некои од најпознатите неверојатни и уникатни атракции, вклучувајќи карпести формации како Стариот човек на Storr, Kilt Rock и извонредните врвови на Quaraing.

Колмар, Франција

Колмар датира од 9 век. Оттогаш, честопати се нарекува “Мала Венеција” поради водотеците што ги има покрај средновековните улици. Ова добро сочувано елтанско село, исто така, се смета за главен град на виното во областа, позната по своите извонредни ароми. Таа има и германски и француски влијанија – ќе најдете локални пекари кои продаваат кроасани, додека кафеаните често се специјализирани за кисела зелка и паштета. Исто така, може да се видат различни архитектонски стилови, од француски необарокни до германски готски.

Блед, Словенија

Заштитен со прекрасни планини, Блед бил основан во 1004 година, и се сметал за толку убав од страна на Светиот римски император што бил подарен на бискупскиот бискуп. Замокот Блед се наоѓа во центарот на живописното Езеро Блед со своите глацијални сини води околу малото островче, познат како дом на некои од најубавите бањи во регионот. Пешачење до средновековниот замок на врвот обезбедува особено неверојатни панорамски хоризонти.

 

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваRalph Lauren – колекција пролет/лето 2019!
Следна објаваНовите Chanel чанти!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР