5 природни маски за здрава и убава коса

Секоја жена посакува нејзината коса да има посебен сјај и нежност, да биде здрава и убава, меѓутоа со денешните апарати за виткање или исправување на косата е се потешко да се постигнат тие резултати.

Ние ви нудиме пет природни рецепти со кои ќе ја освежите вашата коса, ќе ја заштитите и обновите.

  1. Маска од авокадо

За оваа маска потребни ви се само едно авокадо и две лажици маслиново масло. Смесата промешајте ја и нанесете ја по должината на целата коса. Оставете ја да отстои од 15 до 20 минути, потоа темелно исплакнете ја косата.

Авокадото ги содржи витаминот Е и Б-витамините кои овозможуваат побрз раст на косата, додека маслиновото масло и дава мекост и го зајакнува влакното.

Маска од банана и мед

Маската од банана и мед се нанесува исто така на целата коса но најмногу на краевите. Потребно е само да се направи соединета смеса од една банана и две лажици мед. Маската треба да стои најмалку 20 минути а пото темелно да се исплакне.

  1. Маски со кокосово масло

Кокосовото масло го негува скалпот и помага да се отстрани маснотијата од влакното. Исто така придонесува за брз раст на косата и здебелување на влакното.

Маските за коса со кокосово масло се комбинираат со повеќе продукти. Комбинацијата на кокосово масло и мед ја негува и хидрира косата. Измешајте две лажици кокосово масло и све лажици мед додека смесата не се соедини. Нанесете ја маската на целата коса и оставете ја од 30 до 40 минути. На крај исплакнете ја со топла вода.

  1. Комбинација на јајце, кокосово масло и мед за сува и оштетена коса

Друга комбинација е кокосово масло со едно јајце и мед. Потребни се две лажици кокосово масло, една лажица мед и едно јајце. Измешајте ги добро состојките и оставете ги на вашата коса од 45 минути до еден час, на крај измијте ја косата со шампон.

  1. Mаска за коса со кромид

Можеби малку ви звучи чудно, меѓутоа кромидот може многу да помогне при опаѓање на косата и првут. Тој ги убива бактериите кои предизвикуваат опаѓање и првут и така ви овозможува раст на косата. Маската за коса од кромид се прави со алое вера и маслиново масло. Најпрвин исцедете го сокот од кромидот, потоа во него додадете алое вера и лажичка маслиново масло. Добро промешајте и нанесете на косата. Оставете ја маската најмалце 15 минути а потоа измијте ја со шампон.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваКако до бели заби на брз и едноставен начин!
Следна објаваВенчавка како од бајките на Chiarа Ferragni и Fedez!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР