Провинцијата Guizhou се наоѓа во јужниот дел на Кина и тукушто што стана дом на најголемиот вештачки водопад …

Овој неверојатен елемент е всушност дел од зградата Liebian International Building во Guiyang, а користи четири огромни пумпи за да рециклираната вода од подрумските резервоари ја крене до врвот 121 метар, каде што таа го започнува својот пад.

Самата зграда и водопад се завршени пред две години, но самиот водопад досега бил вклучен само шест пати – единствената причина за тоа е високата цена на одржување на опремата за водопадот – еден час користење на пумпите чини 117 долари.

Инаку, оваа градба е проект на Ludi Industry Group, чиј директор Cheng Ksiaomao откри дека истата, содржи канцеларии, бутици и луксузен хотел.

Зборувајќи за инспирацијата на дизајнот на зградата, тој рече: “Guijang е град- планина со многу дрвја, како шума. Сакавме да создадеме нешто што ќе создаде чувство на вода и зеленило, дури и во делот на градот каде што сте опкружени со облакодери.”

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваМодна кампања на Louis Vuitton за есен/зима 2018!
Следна објаваВечерва на Охридско лето: Џузепе Нова – флејта и Џорџо Коста – пијано!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР