Езерото со облик на “полумесечина” или “синото сибирско око” како што многумина го нарекуваат се наоѓа во јужен Сибир. Тоа е Бајкалското езеро, најдлабокото и најголемото езеро на светот. Се простира на површина од 31.500 квадратни метри и зафаќа околу 20% од целокупната светска површина на слатки води. Непроценлив природен ресурс, не само за Русија туку и за целата земјина топка.

Со кристално чиста вода прозирна и до 40 метри езерото е богато со преку 1600 животински видови, а некои од нив можат само тука да се сретнат. Температурата на водата достигнува до 10`C во мај месец непосредно по топењето на снеговите. Во него живеат околу 2.700 риби од кои 60 видови опстојуваат само тука и никаде на друго место во светот. Тамошните рибари најмногу ја ловат  рибата (Amul), која најмогу наликува на крапот, и главно јадење на менито на населението.

За сите вљубеници кои сакаат да уживаат во оваа божествена убавина ќе им биде потребен цел месец за да ги запознаат сите предели на езерото. На шумскиот видиковец на езерото се пружа величествен поглед на оваа рајска убавина. Покрај неговото крајбрежја најчесто можат да се видатлисици, елени и мечки.

Геолозите имаат интересна теорија за езерото. Тие велат дека тоа во иднина би можело да стане океан.

Погледнете ја оваа убавина и уживајте во овој рајски призор!

СПОДЕЛИ
Претходна објаваКако да се подготвите подобро за новата работа!
Следна објава3 намирници кои ќе ви помогнат при опстипација!
"Art will remain the most astonishing activity of mankind born out of struggle between wisdom and madness between dream and reality in our mind!"! My main fields of interest are arts and culture, but I am easily adaptable to different types of topics. Intrinsic interest in these two fields, of which I have followed successive developments, and in their singular and profitable union: scientific abstraction and sensory rapture, ephemeral and predictive, the attribute of success and the spirit of ‘innovation. ---------------------------------------------------------------------------------- Со повеќе од солидни познавања на класичната уметност и со исклучителнo познавање на француската мода и стил на живеење, Маја ја презентрира убавината на уметноста во посебните мигови на секојдневието, нагласувајќи го акцентот на идиличните егзотични патувања. Формалната цел на убавината е страста на љубовта; (нејзина омилена изрека).

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР