.

Дали знаевте дека дивиот костен ја зајакнува косата?

Под прекрасната црвеникаво-кафена кора од костенот, се крие вистинско богатство  од исклучително корисни минерали, витамини од B групата, како и од витамините A и C.

Дивиот костен содржи танини кои ја зајакнуваат косата и ја стимулираат размената на материите во клетките на кожата, со што го забрзува растот на косата. За да се уверите во придобивките од дивиот костен, направете го зами “домашниот” лосион за коса.

 

Подготовка:

Ставете околу 70 грама излупен и ситно сецкан див костен во литар вода и варете околу 20 минути. Префрлете во цедилка и почекајте малку да се излади, па потоа втријте го лосионот во косата, веднаш по миењето. Нанесувајте го лосион три пати неделно, најмалку еден месец.

Покрај спречувањето на сушење на кожата, овој природен лек од див костен исто така, создава заштитен слој околу косата, давајќи и на косата совршен природен сјај.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваPuccini & Rossini – Гала оперски концерт
Следна објаваТренд или стил кој е секогаш во мода!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР