Како мешавина од култура, историја, гастрономија и неверојатна убавина што не може да се повтори, Европа е секогаш во нашите мисли …

Од топли краеви до зимски локации покриени со снег, Европа е полна со убавина која не може да се репродуцира, вештачки произведе или имитира.

Во Европа, можете да го пиете кафто како љубител на модата, можете да бидете вистински космополит, може да си дадете улога на критичар на храна, уметност или верен обожавател на историјата, музеите, наследството и традиција. Секоја европска земја има свој шмек, нешто сосема посебно, што ниедна друга го нема.

Овој пат решивме да ве запознаеме со неколку локации кои би требало да бидат на вашата листа на желби за оваа топла сезона, бидејќи секоја локација со полно право е горда на она што го нуди и на луѓето кои живеат таму.

Хвар, Хрватска
Хвар е позната хрватска дестинација ако сакате да уживате во сонцето, поглед кон  морето и гламурозно друштво. Овде можете да наидете на богата историја и хедонизам – ве советуваме да шетате по шеталиштето покрај морето, каде што венецијските  камени куќи ги красат ридовите насочени кон тврдината од шеснаесетиот век. Следете ги ѕидовите на овој град, ако сакате да дознаете која е дефиницијата на совршениот поглед.

Севиља, Шпанија
Шпанија е многу поетска земја, со своите готски, барокни и ренесансни обележја, страсното фламенко и улици полни со тапас барови.

Наместо вообичаените Мадрид и Барселона, ве советуваме овој пат да ја посетите Севиља. Не ја пропуштајте Плаза де Еспања и Алказар, односно убавите градини, аркадните павилљони и позлатените тавани.

Секако посетете ги историските знаменитости како што се Метропол Парасол, мамутската дрвена структура лоцирана на Плаза де ла Енкарнацион, која беше завршена во 2011 година и многу други атракции.

Стразбур, Франција
Стразбур ќе го украде вашето срце ако го посетите за време на зимските одмори со својот најстар празничен пазар. Сепак, овој средновековен град е подеднакво атрактивен и во текот на пролетта и летото. Величествените дрвени куќи и плоштади во стилот на ренесансата, готиката и art nouveau стилот, го прават вистинско место за уживање.. Посетите го ресторанот La Petite France на западниот крај на Grande Ile. Овој живописен историски кварт, каде што четиритете канали одат по своите тесни патеки, ќе ве маѓепсат со пешачките мостови и романтичните ресторани…

Берлин, Германија
Берлин е дефинитивно најпопуларниот град во Германија, поради неговата клубска сцена која се наоѓа на најинтересните места, како и неверојатната гастрономска и уметничка сцена. Ве советуваме да возите велосипед по Берлин, бидејќи на овој начин ќе можете да видите многу работи и да ја апсорбирате енергијата на градот. Направете пауза во Тиргартен, германскиот пандан на Централниот парк во Њујорк. Храната што ќе ја уживате таму, како да се подготвувате исклучиво за гурмани – секоја специјалитет е со извонреден вкус и арома, кој ве мами со своите мириси и ароми. Нема да бидете во можност да одолеете.

Краков, Полска
Во изминатите неколку години, Краков помина низ тивка културна револуција, промовирајќи сосема поинаква уметничка сцена, оживувајќи некои многу значајни знаменитости. За да разберете што е Краков, мора да научите за неговото трагично минато, што значи дека мора да поминете некое време во Кажимерж, поранешниот еврејски кварт. Некогашниот мрачен дел на Полска, процвета во кошница со уметници, скриени боемски кафулиња и уметнички галерии.

Rynek Glowni – најголемиот средновековен плоштад во Европа е нешто што мора да видите, исто како и кралскиот замок Wawel, каде некогаш живеел змеј. Погледот од ѕидините на кралскиот замок ќе ве окупира најмалку половина час и ќе ве наведе да се одушевите од убавината и позитивната енергија со што го зрачи овој град.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНова кампања “Reimagination” на Prada!
Следна објаваНа овие торби навистина е тешко да им се одолее!
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР