Image may contain: sky and outdoor

Louvre d’Abu Dhabi е првиот музеј во светот кој е во поддршка од две влади и тоа од Франција и Обединетите Арапски Емирати, со цел да се креира универзално и мултикултурно место.

Дизајнирана од Jean Nouvel, зградата е композирана од 55 бели ниски структури кои и даваат изглед на традиционалните куќи од Абу Даби.

No automatic alt text available.

Image may contain: indoor

Image may contain: indoor

No automatic alt text available.

Image may contain: indoor

Image may contain: indoor

Image may contain: 2 people

Image may contain: 1 person

Image may contain: indoor

No automatic alt text available.

Image may contain: indoor

 

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР