Ден на востанието на Македонија или Ден на народното востание на македонскиот народ познат и само како 11 Октомври. 

Востанието е против фашизмот и со тоа започнува борбата за ослободување на македонскиот народ. Тоа е важен меѓник во борбата за самобитност и самостојност на македонскиот народ. Со својата вооружена борба, Македонија не станала квинслишка територија, туку, напротив, жешко подрачје за окупаторот и дала свој придонес во победата над фашизмот во  Втората светска војна.

Честит празник!

Image result for 11 октомбри

Могилата на непобедените преставува меморијален комплекс во спомен паркот на Револуцијата во Прилеп.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваУникатана кутија за Dom Perignon!
Следна објаваМодната формула на оваа есен е макси фустан со тренди чизми!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР