Природните производи се неопходни кога станува збор за грижата на целото тело, а особено за косата и лицето …

Ricinusovo ulje: vaš novi beauty saveznik

Од кокосовото масло до маслото од грозје, секој производ од билки и со целосно природна подготовка е одличен за секојдневна употреба во разните рутини за убавина. Но, најдовме уште една состојка што ќе стане една од вашите омилени сојузници во грижата за убавината – рицинусово масло.

Погледнете ги начините на кои можете да го користите со само неколку капки ефективно рициново масло …

Za jačanje kose

За зајакнување на косата
Рицинусовото масло содржи омега-6 и омега-9 масни киселини, кои се од суштинско значење за зајакнување и подобар раст на здрава и сјајна коса. Поради антибактериски и антигливични својства исто така е одлично за лесно отстранување на првутот. Истурете неколку капки на скалпот на главата за да ја хидрирате кожата и поттикнете ја циркулација, а со тоа и растот на косата.

Za gušće obrve

.За погусти веѓи
Густите и истакнати веѓи сѐ уште се тренди, а за да го охрабрите нивниот раст, без разлика дали се природно ретки или премногу искубани, доволно е да ставите рицинусово масло во нивниот корен. Принципот е ист како кај косата – подобра циркулација и хидратација доведуваат до поубави и погусти веѓи.

Za duže trepavice

За подолги трепки
Заборавете на надградбата (која во моментов е популарна) и вештачките трепки, бидејќи трепките ќе ви станат природно подолги и погусти со рицинусово масло. Земете ја четкичката од старата маскара и добро исчистете ја, а потоа натопете ја со рицинусово масло. Нанесете го на трепките секоја вечер (како да нанесувате маскара) и наутро отстранете го вишокот со шамише за шминка. Првите резултати се видливи по само една недела.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНов фитнес тренд – пливање со опашка на сирена!
Следна објаваCocoon Tree – нов начин на глам – кампување!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР