Novi trend u fitnesu: plivanje sa repom sirene

Mermaid Fitness е новиот тренд во светот на спортот.

Трендот на сирените сега не се однесува само на бојата на косата и храната, туку и на спортовите. Тренерите нудат иновативен спорт – пливање со опашка на сирена.

Таквиот фитнес е групна вежба во базен, која ги комбинира елементите на јога, пилатес и кардио вежби. Водоотпорноста дава дополнително мускулно оптеретување, со што трненингот го прави уште поефикасен.

“Кога пливате со опашката на сирената, сите мускули на телото се вклучени. Движењето на брановите започнува од врвот, а потоа оди на колковите и нозете”, вели Мелиса Фланери, инструктор и ко-сопственик на “Wings Over Water School”.

Покрај тоа, овој тип на фитнес вклучува вежби за нозете, стомачните мускули и мускулите на грбот. Сирени училишта во моментов постојат во Канада, Германија и Русија.

Novi trend u fitnesu: plivanje sa repom sireneNovi trend u fitnesu: plivanje sa repom sireneNovi trend u fitnesu: plivanje sa repom sireneNovi trend u fitnesu: plivanje sa repom sireneNovi trend u fitnesu: plivanje sa repom sirene

 

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваHOMI – саем на италијански предмети за домот!
Следна објаваРицинусовото масло: вашиот нов сојузник за убавина!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР