Оваа година, керамичарката Кејти Маркс нѐ восхити со нејзините блескави парчиња од керамика…

Украсени со кристали, соѕвездија и космички дезени, овие парчиња ги претставија сите уметнички вештини на оваа уметница, а истовремено ја инспирираа да создаде слични предмети, бидејќи ја продуцираше нејзината најнова колекција на блескави Geode чаши.

Како што вели Кејти, минералите биле нејзина муза во овој случај, кои што таа убаво ја инкорпорираше нејзината љубов кон геологијата во уметноста што ја создаваше. Иако секоја чаша Geode има стандардна силуета, Маркс им даде на секоја од нив уникатна декорација. Со користење на техники што ги користат квалификувани скулптори, секоја чаша изгледа како да е скршена и открива празнина исполнета со кристали, што е златна.

Kolekcija Geode šolja sa intrigantnim kristalima За да се создаде секоја кристална група, таа прво работи на грнчарското тркало каде што ја создава основата на парчињата, а потоа рачно ги нанесува сите мали кристали. На крајот, секое парче е облечено со рачно мешана глазура и се пече на многу висока температура, што го прави секое парче да изгледа сјајно и цврсто како карпа.Kolekcija Geode šolja sa intrigantnim kristalimaKolekcija Geode šolja sa intrigantnim kristalimaKolekcija Geode šolja sa intrigantnim kristalimaKolekcija Geode šolja sa intrigantnim kristalimaKolekcija Geode šolja sa intrigantnim kristalimaKolekcija Geode šolja sa intrigantnim kristalima

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваМодна недела во Њујорк: Calvin Klein пролет / лето 2018!
Следна објаваШминката “terrarium eyes”- инспирирана од најубавите бајки!
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР