На модната недела во Њујорк, брендот ја претстави новата колекција за сезоната пролет / лето 2018 година. Дизајнерот повторно се повика на американската класика – униформи, каубои, поп-арт и филмови на Хичкок.

Во претходните сезони, во колекциите на Келвин Клајн доминираа каубојски чизми и фармерки. Сега Раф Симонс е инспириран од естетиката на 50-те, хорор филмовите и претстави силуети и работни комбинезони инспирирани од делото и филмовите на Енди Ворхол во “noir” стилот.
Графиката со лицата на младата Денис Хопер и Сандра Брант, темно-црвениот латекс и белата ткаенина со “крвави” точки, се инспирација од психолошките трилери на Хичкок. Исто така и проѕирните наметки што личат на големите спаваќици кои потсетуваат на адаптацијата на трилерот “Кери”. Симонс успеа да создаде атмосфера на застрашувачки и атрактивен филм на пистата, со помош на уметникот Стерлинг Руби.

“Американскииот хорор и американската убавина” – ова е темата на новата колекција, а Раф Симонс повторно ја прослави новата сезона на вистински американски начин.

Nedelja mode u Njujorku: Calvin Klein proleće/leto 2018Nedelja mode u Njujorku: Calvin Klein proleće/leto 2018Nedelja mode u Njujorku: Calvin Klein proleće/leto 2018Nedelja mode u Njujorku: Calvin Klein proleće/leto 2018Nedelja mode u Njujorku: Calvin Klein proleće/leto 2018

Nedelja mode u Njujorku: Calvin Klein proleće/leto 2018Nedelja mode u Njujorku: Calvin Klein proleće/leto 2018Nedelja mode u Njujorku: Calvin Klein proleće/leto 2018Nedelja mode u Njujorku: Calvin Klein proleće/leto 2018Nedelja mode u Njujorku: Calvin Klein proleće/leto 2018Nedelja mode u Njujorku: Calvin Klein proleće/leto 2018Nedelja mode u Njujorku: Calvin Klein proleće/leto 2018Nedelja mode u Njujorku: Calvin Klein proleće/leto 2018Nedelja mode u Njujorku: Calvin Klein proleće/leto 2018Nedelja mode u Njujorku: Calvin Klein proleće/leto 2018Nedelja mode u Njujorku: Calvin Klein proleće/leto 2018Nedelja mode u Njujorku: Calvin Klein proleće/leto 2018Nedelja mode u Njujorku: Calvin Klein proleće/leto 2018Nedelja mode u Njujorku: Calvin Klein proleće/leto 2018

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваОбјавен датумот на модната ревија на Victoria’s Secret!
Следна објаваGeode – колекција на шољи со интригантни кристали!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР