Возбудлива, необична, со еден збор една од  најпсакуваните дестинација за сите вљубеници во авантурите. Позната по своите песочни плажи кои секојденвно се капат во сончевата светлина, питорескни пејсажи, виногради кои се простираат долж целата земја но и со богатата историја и традиција. Драги наши читатели, тоа е волшебната Португалија, која неодамна беше избрана за топ дестинација за 2017 година, а еве и зошто!

Топлото време кое преовладува во текот на целата година, волшебно убавите песочни километарски плажи, средновековните замоци и малите островчиња распространети низ океанот се дел од понудата која ги воодушевува многубројните посетители и туристи кои ја посетуваат оваа земја кои можат да уживаат во овј рај, избегнувајчи ја секојдневната гужва.

Најаинтересни градови да ги посетите во Португалија се секако главниот град Лисабон, потоа Порто кој е втор по голлемина и е по познат по своите првокласни вина. Еден од можеби и најинтересните градчиња е Синатра, омиленото место на познатиот писател Lord Byron. Од островите најатрактивни за посета се Madeira и Azori. Се надеваме дека ви помогнавме со овој наш предлог која да биде вашата следна дестинација.

 

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР