Не е случајно, што поголемиот број на дворци од бајките, наликуваат на вистинските готски катедарали. Всушност, ако ништо не може да ве врати во детството и да ви ги врати фантазиите инспирирани од класиците на Дизни, време е за планирање на патување по европските градови со најубавите готски катедрали.

Од разиграната катедрала Саграда фамилија која се наоѓа во Барселона, до импозантната Миланска катедрала во славниот италијански град, ќе се обидеме да испланираме патување по Европа кое не носи до 5- те најубави готски катедрали, кои заслужуваат приоритртно место на вашата листа на патување.

Катедрала света Вида во Прага

Миланската катедрала

Нотр Дам во Париз

Саграда фамилија во Барцелона

Виенската катедрала

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваКуќата на Дедо Мраз
Следна објаваУрбани пејзажи на дожд
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ