cake-in-glass-1908825-1280

Авторката и блогерката Claire Thomas, го подели овој едноставен десерт кој можете да го спремите со помош на неколку домашни сосотојки кои сигурно ги имате во вашата кујна и тоа за 2 минути. Claire препорачува на вашиот чоколаден колач да додадете свој зачин што ќе го направи оригинален и ваш.

Состојки:

 • 3 лажици млеко
 • 3 лажици стопен путер
 • 3 лажици брашно
 • малку сол
 • 2 лажици шеќер
 • 2 лажици кафен шеќер
 • 2 лажици какао
 • 3 лажици рендано црно чоколадо
 • 2-3 капки екстракт од ванила или рум
 • Сите течни состојки измешајте ги во шоља, која можете да ја ставите во микроталасната. Полека додавајте ги сувите сосотојки и на крајот ренданото чоколадо и екстрактот од ванила и добро измешајте.
 • Керамичката шоља или посуда, ставете ја во 1000W микроталасната на 2 минути. Потоа, пуштете да се излади и по желба префлете на чинија. Додајте голема лажица сладолед или шлаг. Voila!chocolate-834714-1280

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваПразнични идеи за домот (3.дел)
Следна објаваНокти со снегулки
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР