Што да прави земјата со нависоката зграда во свет? Очигледно мора да изгради повисока! Дубаи веќе го има величествениот облакодер Burj Khalifa, но неодамна почна со изградба на новата зграда “The Towera” која ќе никне во Dubai Creek Harbour. Кога ќе ја завршат во 2020 година, ќе биде новата највисока зграда на светот!

Колку точно ќе биде висока никој не знае, но секако мора да биде повисока од 828 метри, односно од висината на Burj Khalifa. Изградбата ќе чини 1 милијарда долари, а зградата би требало да биде готова за време на Expo 2020 саемот, кој ќе се одржи во Дубаи. Архиектот кој стои зад овој проект е Santiago Calatrava Valls – станува збор за архитектот одговорен за World Trade Center PATH Station и многу други фантастични структури. Зградата на својот врв ќе има видиковец од 360 степени, со прекрасен панорамски поглед на градот!

worlds-new-tallest-building-dubai-2 worlds-new-tallest-building-dubai-3 worlds-new-tallest-building-dubai-4 worlds-new-tallest-building-dubai-5 worlds-new-tallest-building-dubai-6worlds-new-tallest-building-dubai-1

СПОДЕЛИ
Претходна објава20 есенски кардигани
Следна објаваГламурозно отворање на новата сезона на Операта во Париз
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ