Yasemin Erdin e уметница која работи со деца повеќе од 5 години на креативноста и уметноста. Таа мисли дека уметноста е првиот темел на детската креативност, затоа постојано ја нагласува важноста на уметноста од најрано доба. Најдобар начин како да се потикне детската креативност е сакањето, да се почитува и даде важност на детскиот цртеж, кои самите ќе го нацртаат.

two-artist-moms-are-turning-the-childrens-art-to-unique-silver-jewellery-2-880

Така настана и идејата, детскиот цртеж да се претвори во накит, односно безвременска уметност и драгоцен спомен кој е вреден за чување и потсетување. По средбата со вајарката со златарско искуство Özgür Karavit, почна соработката за изработка на совршен накит, исклучиво по детскиот цртеж. Нивниот проект има за цел да им покаже на децата дека нивната уметност е подеднакво вредна и единствена како уметноста на постарите.two-artist-moms-are-turning-the-childrens-art-to-unique-silver-jewellery-3-880 two-artist-moms-are-turning-the-childrens-art-to-unique-silver-jewellery-8-880 two-artist-moms-are-turning-the-childrens-art-to-unique-silver-jewellery-880 clsldv (1) two-artist-moms-are-turning-the-childrens-art-to-unique-silver-jewelries-1 two-artist-moms-are-turning-the-childrens-art-to-unique-silver-jewelries-2-1 two-artist-moms-are-turning-the-childrens-art-to-unique-silver-jewellery-14-880 two-artist-moms-are-turning-the-childrens-art-to-unique-silver-jewelries-10-1 two-artist-moms-are-turning-the-childrens-art-to-unique-silver-jewellery-9-880

two-artist-moms-are-turning-the-childrens-art-to-unique-silver-jewelries2

СПОДЕЛИ
Претходна објаваСтаро училиште претворено во прекрасен станбен комплекс!
Следна објаваAstrology corner: Лошите карактеристики на хороскопските знаци
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР