За титулата светски автомобил на годината конкурираат возила кои се продаваат на барем три континенти. Меѓународното жири кое ги избира овие автомобили се состои од 75 спортски новинари.

Овогодинешната титула за “Најдобар автомобил на годината” ја понесе новата изведба на родстерот Mazda MX-5.

Успехот на Mazda е дополнет и со наградата за најдобар дизајн, а зад себе ги остави Jaguar XE i Mazda CX-3.

mazda-mx-5-2-0-litre-2015-(14)

Во останатите категории наградите ги освоија;

1.Најдобар луксузен автомобил-BMW 7 Series

maxresdefault

2.Најдобар спортски автомобил-Audi R8 Coupe

03-2016-audi-r8-geneva-1

3.Најеколошки автомобил-Toyota Mirai

2015-Toyota-FCV-R-Concept-Car-HD-Wallpaper

award_news_wcoty.ts.1603220056018170

world-car-awards-2016_827x510_71456911590

01_WCOTY_2016

СПОДЕЛИ
Претходна објаваКога архитектурата и природата ќе се спојат
Следна објаваКако да го одбегнете нападот на паника пред испит?
Art will remain the most astonishing activity of mankind born out of struggle between wisdom and madness between dream and reality in our mind!! My main fields of interest are arts and culture, but I am easily adaptable to different types of topics. Со повеќе од солидни познавања на класичната уметност и со исклучителнo познавање на француската мода и стил на живеење, Маја ја презентрира убавината на уметноста во посебните мигови на секојдневието, нагласувајќи го акцентот на идиличните егзотични патувања. Формалната цел на убавината е страста на љубовта; (нејзина омилена изрека).

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР