За студентот не постои ништо пострашно од размислувањето за испитите. Стресот со кој тогаш се соочува тешко се мери, но едно е сигурно – може да го одбегне. Ако се верува на искуството, токму тремата пред испит е причина за послаби резултати, послаби оценки. Причина за тоа е потрошената енергија и време за грижата и паниката, отколку на концентрацијата и разбирање на темата.studenti-40342

Затоа ви предлагаме 9 начини како да се решите од проблемите или нападите на паника пред испитите…

  1. Почнете со мала медитација.
  2. Планирајте го точно времето и распоредот на учење и стриктно водете се по него.
  3. Внимавјате распоредот да содржи доволно квалитетни кратки одмори.
  4. Не учете со поголема група на студенти.
  5. Одбегнувајте ги социјалните медиуми – може само за време на паузите.
  6. Не се оптеретувајте прашувајќи ги колегите колку тие научиле или колку прочитале од испитниот материјал.
  7. Запишувајте ги белешките.
  8. Не ги прескокнувајте оброците.
  9. Осигурајте си доволно количество сон.

mkd-201892

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЗа сите љубители на брзите автомобили
Следна објаваПастелни парчиња за оваа пролет!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ