Van Cleef&Arpels е позната француска луксузна компанија која изработува накит, часовници и парфеми. Основана е во 1896 година од страна на Alfred Van Cleef и неговиот близок роднина Salomon Arpels во Париз. Нивните луксузни парчиња ги носеле многу познати имиња од кралскиот и филмскиот свет, како на пример Елизабет Тејлор, Грејс Кели Војводката од Винздор, сопругата на иранскиот шах Реза Пахлави. Во 1906 година, Алфред и неговите двајца роднини Чарлс и Џулиен ја отвораат својата прва луксузна продавница во Париз на улицата “Place Vendome” 22 наспроти хотелот “Ritz”. За многу краток временски период сопствениците на компанијата ги отвараат нивните бутици во Deauville, Vichy, Le Touqet, Nice, Monte Carlo.

Во 1925 година компанијата ја освојува престижната награда “International Exposition of Modern Industrial and Decorative Arts”, за прекрасната изработка на нараквицата изработена од дијаманти и рубини. На 2 декември 1933 година “Van Cleef&Aprels” ја патентираше “French Patent”N`o 764,966 како својн сопствен стил на изработка на накитот. Оваа техника бара цело 300 саати за изработка на едно парче накит. Само неколку  вакви парчиња годишно се произведуваат  годишно. Во 2011 година вкупниот приход на компанијата се проценува на 450 милиони долари. Во 2009 година на аукцијата на”Christie`s” познатаото парче “Mystery Settings”, кое е произведено во 1936 година е продадено за 326.500 долари.

Ви презентираме дел од овие прекрасни парчиња!

11406568_482806321872620_4377209913163676836_o

a14dedc2eb807bd205522f03e789233d

11406869_482778841875368_8305029352111759019_n

11391274_482766381876614_1955059862659276988_n

Van-Cleef_CarpeKoi-Packshot-02-BD1

11295699_474112889408630_8608783876557806917_n

28.-9-Elizabeth-Taylors-ruby-diamond-necklaces-earrings

GALLERY_VANCLEEF_15

colourful-Van-Cleef-Arpels-bird-clip-in-platinum-and-yellow-gold-set-with-sapphires-turquoise-coral-and-diamonds-created-in-1963

XXX_393_1363704365_1

11377235_482581338561785_2453049167040238922_n

GALLERY_VANCLEEF_12

van-cleef-arpels-egyptian-bracelet

vancleefizmir-10293

Van-Cleef-Arpels

СПОДЕЛИ
Претходна објаваВреме е за Коктел!
Следна објаваЗошто Николас Спаркс?
• More than ten years of journalistic experience I have by working as a writer and editor, across an electric range of different industries and lifestyles sectors from fashion, interior design, traveling, television and enviorment. • Extensive copywriting expirience with web content, headlines for diverse publications. • Excellent adaptibilty of skills to reach diverse audiences. • Valued for my informative and professional work ethic.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР