Режија: Дарко Лунгулов

Улоги: Драган Бјелогрлиќ, Мирјана Карановиќ, Љубомир Бандовиќ, Борис Миливојевиќ, Тони Михајловски…

Приказна за монотоноста на еден град. За борбата на малиот човек против големите политички сили и големиот напор да се врати љубовта на својот живот во здодевното српско гратче во дваесет и првиот век.

Марко прави се за да ја врати својата Љубинка дома. Таа е неговата вистинска љубов, но е разочарана од него и од градот во кој живее. Решителноста на Марко да ја задржи Љубинка резултира со една „луда“ идеја: да постави споменик од Мајкл Џексон во градот, сметајќи дека со тоа ќе го направи градот поавтентичен и поинтересен.

Неговите пријатели се тука да му помогнат, но здружените сили на градоначалникот и десничарската група „Чиста Србија“ се со поинакви идеали, спротивни од оние на Марко.

Дали малиот човек конечно ќе победи?

Можете да дознаете секој ден, од 20:00 часот во „Кино Милениум“.

Divian Arts е медиумски покровител на „Кино Милениум“.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваМОЕМВРИ: Донаторска „брк“ забава
Следна објаваНаправи сам | Лустер со чипка
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР