Шпанскиот уличен уметник Pejac повторно воодушевува со својата работа. Овојпат тој со своите несекојдневни дела го разубавува Истанбул. Имено во близина на Ускудар тој создава три trompe-l’œil дела, насловени како Клучалка, Постер и Прозорски капаци, а истите се фотографирани од страна на Julian Santiago. Според него овие дела се наменети да ја претстават „перцепцијата и илузијата на слободата“. Тој го става акцентот на францускиот израз „Trompe l’oeil“ што кај нас би значело „стапица за окото“ и вели дека кај овие три дела стапицата дејствува во две насоки; од надвор кон внатре и од внатре кон надвор. Ви се допаѓаат?

22

23

  24

25

26

27

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНеонски книги | Airan Kang
Следна објаваНајпознатите цитати од Оскар де ла Рента
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР