Пред да почнете да размислувате за купување на нова јакна,  внимателно погледнете го овој Направи сам проект и размислете дали имате некоја стара тексас јакна во Вашиот гардеробер. Постапката за изработување на овој проект не е премногу комплицирана, доволно е да имате основни познавања за работа со машина за шиење, а резултатите се извонредни. Погледенте за што станува збор.

 • Потребно:
  ножици;
  соодветни игли;
  нитни;
  напрсток;
  пинцета;
  тексас јакна;
  кожен материјал.

21

Чекор 1. Најпрвин вметнете ги нитните на местото каде сакате да бидат.
Чекор 2. Исечете ги ракавите на јакната.
Чекор 3. Внимателно расшиете го работ на ракавите, за истите да Ви послужат како модел за кожните ракави кои треба да ги направите. (Чекор 4. и Чекор 5.)

22

23
Чекор 6, 7 и 8. Направете ги кожните ракави како што е претставено на сликата.
Чекор 9. Превртете ги ракавите.
Чекор 10, 11 и 12. Внимателно наместете ги за јакната и сошијте ги.

24
Вашата нова штосна јакна е готова.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваСемејни фотографии на животните
Следна објаваМала еколошка куќичка
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР