Паметна маица

Научници од универзитетот "Carlos III" во Мадрид, дизајнираа "паметна маица" која може да ги мери отчукувањата на нашето срце, а може и да ни...

Darth Vader од хартија

Шпанскиот илустратор Хавиер или попознат како Lobulo Design не води во неговото студио, каде со многу трпение и вештина изработува дело од парчиња хартија...

Дизајнерски елки

Најголемите дизајнерски имиња го изработија божиќното дрво на нов, интересен начин, но со свој личен печат, како дел од хуманитарниот настан "Les Sapins de...

Не се откажувајте!

Дали некогаш сте се почувствувале повредени? Какво прашање, зарем не?! Сите ние барем еднаш во животот сме се почувствувале како се да се руши врз...

Необични градби во светот

Интернет страната Strangebuildings.com има прекрасна колекција од најнеобичните градби во светот и заедно со Divian Arts ви ја претставува оваа неверојатна листа на најчудните...

Пештерата Aven – Arman (Франција)

Пештерата Aven - Arman претставува дом на најголемите и најпознатите сталагмити на светот. Откриена е во 1897 година, од Luj Arman, локален занаетчија. Сместена...

Уметност за осамени срца

Lonelypeopleart се серија на илустрации од графичкиот дизајнер Chew Poh Koon кој живее и твори во Куала Лумпур, Малезија. Неговите исклучително слатки илустративни дела се најчесто со...

Време е за чадор

Чадорот е еден од оние предмети кои сигурно не сакате да ги користите често. Но, постојат моменти кога мораме да ја напуштиме нашата безбедна...

Хуманитарна изложба на фотографии за Јоце Блажевски

На 26ти Декември (понеделник) во Галеријата 8 ќе се оддржи хуманитарна изложба на фотографии од 50тина познати, талентирани македонски фотографи, кои ќе се...

Извонредните фотографии на Pierre Baëlen

Pierre Baëlen e исклучително талентиран фотограф стациониран во Париз. Сите негови фотографии раскажуваат некаква приказна, најчесто хумористична и во комбинација со одлично осветлување и...

Скопје низ годините

Градот Скопје своите почетоци ги бележи уште во старата Римска империја кога под името Скупи се наоѓал на левата страна на р. Вардар. Градот...

Пушењето убива!

Искрено, ние не верувамe дека дури и најкреативните кампањи против пушење, можат да ве натераат да престанете да пушите. Едноставно, за пушачите не функционираат...