Извонредна програма на Скопје Џез Фестивал

Грегори Портер, Авишаи Коен Трио, Јоаким Кин, Џејмс „Блад" Алмер се дел од ѕвездите што ќе сјаат на годинашниот 34-ти Скопски џез фестивал, кој...

Моден Викенд Скопје најавува – Mодата како портрет на времето

Под мотото „Мода и културно наследство “, ќе се одржи дванаесеттото издание на Моден викенд Скопје , од 21 до 25 октомври во Музејот...

Вино Скоп 2015 – многу љубов, вино и музика

Оваа есен од 30-ти септември до 4 октомври, традиционално по деветти пат во Скопје ќе се одржи најпознатиот македонски вински фестивал- Вино Скоп 2015....

Трите дами кои блеснаа со стилот на Филмскиот фестивал во Венеција

На овогодишниот филмски фестивал во Венеција, на црвениот тепих на наша радост, имаше извонредна конкуренција. Од сите убавици кои се појавија на ова важно...

Концерт на Project Orpheus во Кино „Фросина“, МКЦ

Албумот „Shaping The Static“ во потполност ќе биде презентиран  во склоп на репертоарот на овој концерт. Project Orpheus, прототипското дело на Давид Димовски, е една...

Вечерва изложба на Ксенија Котев | Cradle of desires

Колекција со парчиња од месечината (Moon), бидејќи целата приказна е мистична (Mystify), но многу заплеткана (Tangled). Сребрена приказна која ја презентира едноставноста (Simplicity), опсесијата...

Smart Up Conference Vol’3

Smart Up претставува уникатен концепт за мотивирање на младите, поттикнувајќи ги да ги развијат своите претприемнички вештини. Бидејќи младите се движечка сила во општеството,...

De:sonanz Festival / 4-7 септември 2015

De:sonanz Festival 2015 - четири спектакуларни вечери посветени на модерната музика и мултимедијална уметност во Скопје (4-7 септември 2015) со гостувања на Monolake, Objekt,...

Што ќе се пие на Пиволенд? (листа на пивски брендови учесници)

Од пива кои ги правеле баварски калуѓери па се до официјалното пиво на фудбалскиот клуб Барселона. Понудата е голема и разновидна. Фестивалот на пивото- Пиволенд...

Македонски музички брендови на Пиволенд

Оваа година како и изминатите, веќе во континуитет и традиционално, Пиволенд во својата програма вклучува највеќе македонски изведувачи, бендови и диџеи. На тој начин,...

Автентично кубанско доживување во Македонија – „Хола Охрид“

Оваа година Охрид ќе биде домаќин на првиот меѓународен салса фестивал во Македонија, наречен „Хола Охрид“. Настанот ќе се одржи во организација на танцовиот...

Осмо издание на Гурманскиот викенд со пиво – Пиволенд

Ова лето по осми пат во Скопје ќе се одржи  Гурманскиот викенд со пиво- Пиволенд.  Од втори до шести септември посетителите ќе имаат можност...