Project Orpheus со официјален VEVO канал

На 7-ми ноември во сабота во “MKC club&restaurant”, Project Orpheus гордо Ве поканува да бидете дел од промоцијата на нивниот VEVO канал каде заедно...

Репертоар на НУДТС од 02.11 до 08.11

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 02.11. до 08.11.2015 ќе имате можност  на сцената на Театарот  да ги  проследите следните претстави: ден и час: 02.11.2015...

Јавна соба е новиот епицентар во дизајнот и иновациите во Скопје

На 28-ми октомври започнува со работа центарот за дизајн и иновации - Јавна соба. Мошне урбан и иновативен простор кој бара и нуди слобода...

Заврши есенскиот Моден викенд Скопје 12

Ревиите на руската модна куќа „N by Z“, Кристина Цветковска и Олгица Ѓоргиева означија крај на дванаесеттото издание на Моден викенд Скопје , синоќа...

Четврти ден Моден викенд Скопје: Тошева, Ивановски, Занов и „Kigili“

Најновите колекции на Ирина Тошева, Роберт Ивановски, Митко Занов и турската модна куќа „Kigili“ беа прикажани на претпоследниот ден Моден викенд Скопје, синоќа во...

Трет ден моден викенд со Јована Филиповиќ, Елена Спасовска и...

Со ревиите на Јована Филиповиќ , Елена Спасовска и Венера Мустафа од Косово, се одржа вториот ревијален ден на есенскиот Моден викенд Скопје ,...

„Свадбените приказни“ го отворија дванаесеттиот Моден викенд во Скопје

Модната изложба  „Свадбени приказни “ го отвори есенското издание на Моден викенд Скопје , вчеравечер во Музејот на Македонија. Проектот  „Свадбени приказни“ е во организација...

Гостување на францускиот театар Ефемерид во Македонија

НУ Драмскиот театар Скопје иУниверзитетот за аудиовизуелни уметности ќе бидатдел од европската турнеја на театарот Ефемерид кој токму кај нас ќе ја има праизведбата...

Неделен репертоар на Драмскиот театар (19.10 – 25.10.2015)

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од  19.10. до 25.10.2015 ќе имате можност  на сцената на Театарот  да ги  проследите следните претстави: ден и час: 19.10.2015...

FWSK | Македонското културно наследство низ изложба и модни ревии

Дванаесеттиот Моден викенд Скопје под мотото „Модата и културното наследство“, на 21 октомври во Музејот на Македонија ќе го отвори модна изложба составена од...

11-ти Фестивал на новиот германски филм

На Амбасадата на Сојузна Република Германија и ПроКредит Банка им причинува големо задоволство да го претстават 11. издание на Фестивалот на новиот германски филм. Под...

Извонредна програма на Скопје Џез Фестивал

Грегори Портер, Авишаи Коен Трио, Јоаким Кин, Џејмс „Блад" Алмер се дел од ѕвездите што ќе сјаат на годинашниот 34-ти Скопски џез фестивал, кој...