Интимен концерт на Влатко Стефановски Трио

Присуствувајте на концерт во интимна атмосфера на македонскиот вонсериски гитарист, Влатко Стефановски. Заедно со неговиот бенд, „Влатко Стефановски Трио“, ќе ви приредат вечер вредна за...

Тони Зен со нов албум „Од изворот на изборот“

Познатиот хип хоп артист Тони Зен го издаде својот шести по ред соло албум со наслов „Од изворот на изборот“. Албумот е независно издаден...

НАД 48.000 ПОСЕТИТЕЛИ НА САЕМ НА КНИГАТА

31-во издание на Саем на книгата 2019 кој траеше од 8 до 14 мај, вчера се затвори и ја надмина вообичаената посета од страна...

“Celebrate Life” – изложба за себе – промена

Изложбата Celebrate Life / себе - промена на дизајнерот Горан Костовски – Ind.o.g. ќе биде отворена на 21 Мај 2019 г. во Мобилна/Монтажна галерија...

Синергија на литература, филм, музика на 7.Интернационален литературен фестивал „Про-За Балкан“

На Алек Попов и Ерџан Кесал им се придружуватаат и Теофил Панчиќ,  Једрт Лапух Малежич, Светислав Басара, Тарик Туфан, Ивица Пртењача и Јагода Михајловска-Георгиева,...

Концерт за паметење на Лени Кравиц во Скопје

Лени Кравиц, големата светска музичка ѕвезда, деновиве на Македонија и подари многу љубов и позитивна енергија, а вчеравечер во СРЦ „Борис Трајковски“ на скопјани...

Ауто Шоу од 10. од 12. мај со олдтајмери и електрични...

Од 10. до 12. мај, во надворешниот дел на Скопје Сити Мол ќе може да се погледне несекојдневна автомобилска изложба која ќе опфати олдтајмери,...

„БУДИМПЕШТАНСКИ ПРИКАЗНИ“ во рамките на манифестацијата „Унгарски недели во Северна Македонија“

Унгарската Амбасада Во Скопје во соработка  со Дирекцијата за култура и уметност на Скопје, Ве поканува на отворањето на изложбата „БУДИМПЕШТАНСКИ ПРИКАЗНИ“, која се...

Почнува 14. фестивал на Новиот германски филм, а за македонските филмаџии...

“100 работи” е комедијата со која ќе се отвори 14. фестивал на Новиот германски филм во киното Милениум каде ќе гледаме филм за тоа...

Промовиран првиот интерактивен водич за Скопје – Здраво Скопје

Во неделата во градскиот парк во опуштена и релаксирана атмосфера, весело, разиграно, надополнето со розови балони, превкусни јаболка, карирани ќебенца и скопски шлагери беше...

Каролина Гочева и Михаил Корубин на неговата прва самостојна изложба во...

Михаил Корубин ја одржа својата прва самостојна изложба во Њујорк. Македонскиот уметник ја доби поддршката од неговата сопруга Каролина Гочева. Славниот пар сподели фотографии од...

Ретроспективна изложба на Костадин Танчев – Динка во Даут пашин амам

Ве известуваме дека на 24 април 2019 година (среда), со почеток во 20:30 часот, во објектот Даут пашин амам ќе биде отворена ретроспективна изложба...

На Скопје Филм Фестивал две работилници,средба со актерката Анастасија Евграфова

На годинешното 22. издание на Скопје филм фестивал, се одржуваат две работилници за различни аспекти на создавањето филм.   Во организација на Млади активисти за промена...

Филозофски Филмски Фестивал за деца во Францускиот Институт во Скопје!

`Филозофското друштво на Македонија`, со поддршка на Macedonian Film Agency, Град Скопје, Француски институт во Скопје - Institut français de Skopje и Faculty of...

НА СКОПЈЕ ФИЛМ ФЕСТИВАЛ ЗАПОЧНА РЕТРОСПЕКТИВАТА НА МЕТО ЈОВАНОВСКИ

Со врачувањето на Повелбата за исклучителен придонес во филмската уметност, синоќа во Кинотеката започна Омажот на Мето Јовановски, кој е дел од програмата на...

Модни скопски разгледници: Европски креации на знаменити градски локации

Новиот урбан едиторијал претставува кулминација на проектот „Обединета мода“ што се одвиваше во рамки на неодамна одржаното деветнаесетто издание на Моден Викенд Скопје. Chic Utility...