Тути Фрути | Cristina Otero

Додека голем број фотографи се во трка по најнови и најскапи модели на камери, 16 годишната Cristina Otero користи ефтин Canon 1000D и 50мм F1.8...

Метални нараквици

Големите златни нараквици биле многу носени во Античка Грција и Египет, а и ден денес се многу популарни. Најчесто може да ги најдеме изработени...
video

Fine | Раѓањето животот и смртта на војникот

"Fine" е нов анимиран, краток филм на аниматорот Virgilio Villoresi од Милано, во кој раскажува приказна за раѓањето, животот и смртта на еден војник. Инспирацијата...

За сите жени

Велат дека во одредено доба, ние жените стануваме непотребни, дека нашето учество и вниманието кое го добиваме опаѓа и дека постануваме непостоечки за светот...

Се сеќавате на Jessica Rabbit?

Постарите генерации сигурно да, а помладите кој не го гледал филмот еве ви една препорака. Jessica Rabbit е секси лик од филмот “Кој го намести...

Уникатни и драматични фотографии на Madame Peripetie

Sylwana Zybura или Madame Peripetie(1979) е полски фотограф која живее и работи во Лондон. Фотографските дела се уникатни и драматични со влијание на надреализмот, дадизам...

Интересно дизајнирана храна за деца (дел 1)

Ќе се согласите дека една од најтешките работи за секоја мајка е да го натера своето дете да јаде. Посебно,кога станува збор за овошје...

Излезени од печат

Неретко, човековиот ум делува во својство на поистоветување, идентификација или претопување на интересите во сите сфери на живеењето - светот, сакале или не, се...

Мозаиците на Деана Керник

Деана е уметник од Јужна Австралија која изработува мозаици. Мозаикот од хоби прераснува во професија, а во 2001 година го отвора своето студио "Мозаици...

Модни детали од улиците на модните центри (втор дел)

По улиците на Милано, денес Ви претставуваме модни детали од улиците на Париз, за време на оддржувањето на модната недела за сезоната есен/зима 2012/2012.  
video

Живеј го својот сон, сподели ја својата страст. Животот е краток.

При создавањето на Holstee во 2009та година, тројцата основачи Мајк, Фабијан и Дејв почнале да запишуваат што е она што го сакаат од животот,...

Минато и сегашност на една фотографија

Taylor Jones е фотографот кој ја создаде оваа страница, каде се прикажани стари фотографии вметнати во нови, направени на истото место каде биле создадени...

Направете ја секоја книга убава

Под хипотетичка констатација дека кориците на Вашите книги или се несигурни од избледување и уништувањево својата егзистенција, или едноставно не се вклопуваат во тематкста...

Ранетиот орел – Мир-Јам

Стартно и неоспорно, книгите на српската авторка Мир-Јам пружаат едно непосредно и сосема поинакво чувство на восприемањето приказна, во форма на една лежерна слобода...

Спокој и мир

Некогаш одамна, Буда одеше низ градовите заедно со неколку свои следбеници. Тоа беше на самите почетоци кога тој стана учител. Додека патуваа, се случи...

Спој на памет и убавина | Daria Werbowy

Daria Werbowy (Украински: Дарја Вербова) е родена на 19 Ноември 1983 година, во Краков, Полска. На само три годишна возраст, таа и нејзиното семејство...