Денот на пролетта и Деновите на екологијата – групна изложба во...

  По повод  'Денот на пролетта' и 'Деновите на екологијата' која е од ангажиран карактер, ќе биде отворена изложбата насловена со „Нашата визија за Алетрнативни...

📗 Промоција на книгата „Луѓето, а не градот“ од Снежана Младеновска...

  Во Културно Информативниот центар – Скопје ќе се одржи промоција на книгата „Луѓето, а не градот“ од Снежана Младеновска - Анѓелков на ден 7.03.2023...

„Фамилија“ изложба на скулптури од Синиша Новески во КИЦ

Во Културно-информативниот центар – Скопје, во 'Салон Империјал 1' на 2 март со почеток во 19.00 часот ќе биде отворена изложбата насловена со ,,Фамилија"...

ОСМОМАРТОВСКИ БАЗАР „ЗА СИТЕ ПОСЕБНИ ДАМИ ВО ВАШИОТ ЖИВОТ“

Во пресрет на Меѓународниот ден на жената, од 4-ти до 8-ми март, Скопје Сити Мол организира голем осмомартовски базар „За сите посебни дами во...

,,Јавна проба”- Марија Каева со свој концерт во клубот Јавна Соба

Јавна Проба е искрена и сериозна музичка понуда, која ви носи висококвалитетен авторски бенд секоја седмица, во еден од најромантичните концертни простори во градот. Поткровјето...

Мозаични колажи изработени од семиња; Виртуозна уметност на Снежана Лазарова Луна

,,Секој портрет што се слика со душата, не е портрет на моделот, туку на уметникот" (Академик Луан Старовa). Уметноста е уникатен отпечаток што го ставаме...

За љубителите на свеж звук и креативен музички израз – концерт...

За сите љубители на свеж звук и креативен музички израз - концерт во живо на Енес Беговски во Бар Нагоре! Енес Беговски е музичар кој...

Македонската уметница Марија Павловска – добитничка на престижната меѓународна награда ‘Донатело’...

Селектирана и посочена како уменик со активност на интернационално ниво, Марија Павловска, македонска уметница од светско реноме, e добитничка на престижната меѓународна награда 'Донатело' на...

Презентации и разговори со уметници од локалната уметничка сцена во КСП...

Во рамките на новиот проект 'Arts Hub' кој се реализира во културно-социјалниот простор КСП Центар Јадро, во приодот 2023/24 година ќе се  реализираат серија...

,,Концепт за ликовен израз“ – предавање на проф. Душан Перчинков во...

  На 30 ноември, во 12 часот во МСУ-Скопје, проф. Душан Перчинков ќе одржи предавање насловено „Концепт за ликовен израз“ во кое што тој ќе...

♡ Среќата ги следи оние кои ги следат своите сништа –...

Модната креаторка, модел, стилистка, убедливо најмаркантната фигура на македонската модна сцена, Билјана Каран е име познато и признато, и кое секогаш се врзува со...

? Промоција на книгата „СОК ОД ПРОСТАТА“ од Јован Павловски...

  За ден од најчитаните македонски романи; ? Миодраг Друговац за „Сок од простата“ изјави дека тоа „е едно од најоригиналните дела на македонската и југословенската...