Чудесна алпска вила

Вистинскиот дух и идила на швајцарските Алпи може најубаво да се искуси и доживее во некоја од реновираните стари фарми, како што е прекрасната...

Одлични идеи за дизајн на нов мост во Лондон

На натпревар за најдобро идејно решение за изградба на нов мост во Лондон пристигнаа повеќе од 70 иновативни концепти. Мостот за пешаци над реката...

Мароканска бајка | Royal Mansour

Мароко се наоѓа во Северна Африка, и е една од само трите земји чиј брег се протега долж Атлантикот и Медитеранот. Поради тоа, Мароко...

Магична книжарница во Романија

Cărtureşti Carusel или „Светлосна вртелешка”, е мошне значајно здание од 19-от век претворено во  прекрасен и модерен архитектонски бисер. Се наоѓа во срцето на...

Пријатна планинска куќа

Да се восхитуваат на прекрасните глетки на околните пејзажи од сите прозорци на дневниот престој и да уживаат седејќи со шолја топол напиток на...

Што се крие зад овој автомат на Кока Кола?

„Flask and the Press“ е потполно неочекуван угостителски двоец, кој го надградува традиционалниот концепт за точилница. Во сосема обичниот сендвич бар, позади стариот автомат...

Мала колиба со спектакуларен поглед

Со површината од само 30 метри квадратни, ретко кој би можел да поверува дека оваа минијатурна куќичка може да понуди комфор и пријатна атмосфера...

Мини хотел на француските Алпи

Доколку некогаш сте посакале да се изгубите во снежната идила на француските Алпи, тогаш малечкиот бутик-хотел Le Chalet Zannier е идеално место да ги...

Зелен град: Париз во 2050 година

Неодамна беше составен климатскиот енергетски план, кој има за цел до 2050-та година да ја намали емисијата на штетни гасови за 75% во француската...

Неверојатни замоци – II дел

Веќе Ви претставивме седум неверојатни замоци кои се неми сведоци за важни историски настани и доказ за неверојатните архитекти и градители од минатото. Доколку...

Неверојатни замоци – I дел

Замоците се сведоштва за добрите архитекти од минатото како и за добрите градители. Некои замоци изгледаат толку неверојатно што е тешко да се поверува...

Величествени библиотеки | Franck Bohbot

Иако оваа објава во својата суштина нема намера да Ви ја препорача серијата „House of cards“, имено поради нејзиниот политички карактер; сепак, во голема...

Готската катедрала која дише

Вистинската магија настанува кога луѓето во својата работа вдахнуваат живот и го посветуваат не само времето, туку и самите себе си во она што...

Зимски дворец во Австрија

Како и повеќето други места во Австрија, градот Иглс во близина на Инсбрук воодушевува со интересен шарм, кој е комбинација на сликовито опкружување и...

Снежна бајка во домот

Прекрасната стара куќа која ви ја претставуваме се наоѓа на брегот Марезме во Шпанија. Изградена е во далечната 1865 година, а неодамна е потполно...

Првата монтажна викендичка

Во далечната 1967 година, многумина сметале дека овој проект е едноставно невозможен во тоа време. Сепак, за генијалниот данско-американски дизајнер Jens Risom било предизвик...