Чисти линии, напредна технологија и функционалност – тоа е она што ги карактеризира модерните куќи во hi-tech стилот.

До неодамна, мислевме дека таквите невообичаени куќи се само на Запад, но овој стил станува се повеќе и повеќе популарен во целиот свет, секоја година.

Со карактеристиките на хај-тек стилот, многу луѓе се уште не се запознаени. Затоа, предлагаме да ги истражиме подетално…

Moderne kuće u high-tech stilu

Првото нешто што ги карактеризира таквите куќи е необичниот футуристички изглед. Овој ефект се постигнува со користење на различни материјали со мазна текстура и сјај. Ова се најчестите бетонски структури, стакло и метал. Овие материјали добро се комбинираат еден со друг, особено кога станува збор за декорација на куќата. За возврат, дрвото речиси никогаш не се користи, освен во ретки случаи. На пример, дрвените елементи можат да ја олеснат сериозноста на фасадните линии. Што се однесува до боите, идеалната опција е комбинацијата од црна, бела, сива и мермер. Деталите и сликите во силните бои не се тука релевантни, бидејќи се типични за други стилови.

Moderne kuće u high-tech stilu

Во процесот на креирање на домот во дадената насока, секогаш ја користите најновата технологија и внимателно дизајнираната комбинација на просторот и светлината. Сето ова е потребно за да се создаде функционален, едноставен и во исто време хармоничен ентериер. Внатрешниот простор се карактеризира со помал број на прегради и ѕидови. Просторот е отворен и покриен од сонцето. Истото важи и за прозорците кои треба да бидат големи. Многу често овие куќи имаат застаклени фасади кои изгледаат убаво.

Moderne kuće u high-tech stilu

Друга карактеристика на hi-tech куќите е големата и пространа тераса. Често ова е продолжување на дневната соба, меѓутоа постојат и други опции. Што се однесува до покривот, тој мора да е рамен. Како што веќе рековме, стилот на високата технологија подразбира максимална функционалност. Покривот е елемент на куќата и може да се користи како место за забави, спортски терени и за други цели. Друга опција, која е избрана е застаклување на покривот. Поради оваа причина, преку ден во собата ќе има максимална сончева светлина, а во текот на ноќта ќе можете да ги гледате ѕвездите, да се релаксирате и да се одморите. Ваквото решение е сосема невообичаено, но може значително да ја штеди енергијата додека уживате на сонцето во текот на денот.

Moderne kuće u high-tech stilu

Различни цевки, геометриски и метални делови и други необични елементи се совршено дополнување на овој стил. Често се користат елементи на строги линии, но добредојдени се и овалните кои можат да го омекнат строгиот, футуристички ентериер.

Moderne kuće u high-tech stilu

Основната идеја за модерен дом во hi-tech стил, како што веќе рековме, е употребата на модерни технологии со максимална ефикасност и минимални средства. Таквите структури често штедат енергија. Покрај тоа, тие често користат специјални уреди кои обезбедуваат енергија. Ова вклучува соларни панели и турбини на ветер. Речиси сите куќи имаат свој систем за собирање на дождовница. Сето ова во голема мера помага да се покријат потребите за техничка вода.

Moderne kuće u high-tech stilu

Да се изгради не само убава, но функционална куќа е сон на многу млади луѓе. Ако сакате необични форми и чисти линии, погледнете ја нашата галерија во hi-tech стил.

Moderne kuće u high-tech stilu

Moderne kuće u high-tech stiluModerne kuće u high-tech stiluModerne kuće u high-tech stilu

Moderne kuće u high-tech stiluModerne kuće u high-tech stilu

СПОДЕЛИ
Претходна објаваEwopharma се приклучи со донација на “Мрдни со прст и донирај училишен прибор!”
Следна објаваЛансиран првиот македонски агрегатор на идеи за јадење – misejade.mk
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР