Финска, како европска земја, вчудоневидува со својата култура, проширени до недоглед пејсажи, вечни летни денови и прекрасни креативни цртежи на ноќното небо. Од едноставноста на убавото живеење сведоци се Финците со своите чести бегства во село, долгите уживања во сауна, секојдневниот  риболов во безбројните езeра.

Оваа скандинавска принцеза нуди многу за вљубениците на природата, авантурата и фантазијата. Во студените зими можете да го посетите Дедо Мраз во Рованиеми, да искусите едно “сафари” на санка влечена од хаски или пак да ја гледате аурората на ноќното небо…

Dog sleigh (41) (1)

Northern_Lights

lapland-winter

Пролетта во Финска е неверојатно кратка, но измислена за оние кои го сакаат својот мир и тишина. Во овој период, кога долгата финска зима завршува и дебелите снежни прекривки му овозможуваат на заспаниот жив свет да се разбуди. Совршен пролетен одмор е исполнет со чести набљудувања на птиците низ дрвјата, медитациите за време на изгрејсонцето и долгите прошетки на планините каде дрвата само што процветале.

About_background

Ficalb_lis_ad_male_15.5.2012_VKL_Helsinki_Finland_8

Летото е создадено за кампување, забави исполнети со гитарски акорди, љубовни авантури и капење во езеро под полноќното Сонце. Во овој период, Финска не спие. Вкусните рибни специјалитети на скара и собирот на целото семејство заедно се честа појава за ова време од годината.

DSC_0014

RG_FIN1B_0029-1680x1050

Есента е време кога сите се враќаат во своето секојдневие и рутина, оставајќи ги шумите во Лапонија да се “распрскаат” во црвена, жолта и кафеава боја. Процес кој во Финска е познат како “ruska”. Оние кои биле изморени од летната еуфорија ја бараат својата утопија во набљудувањето на езерските води, во кои се отсликува експлозијата на бои од дрвата.

Kakslauttanen_autumncolours_4001-930x523

Припремете се себеси за пронаоѓање на својот духовен мир во оваа земја. Финска нуди безброј воздишки за оние кои се деца во срцето, а мудри во духот.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваСнежна идила на Алпите | SHL Lodge
Следна објаваНајкратката приказна некогаш раскажана
Најмладиот член на семејството кое ја создава креативната страна на животот нуди нова перцепција на авантуристичкиот дух кој цели кон откривање на креативитетот низ сите агли на Земјата. Со изострен вкус посветен на седмата уметност, со мелодична селекција и мотивациона природа се труди да ги доближи вредностите на неконвенционалниот стил на живот до помладата публика.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР