13

Иако освојува на прв поглед со слаткиот изглед инспириран од формата на истоимената овошка, сепак, фотелјата ,,Мandarin’’ е многу повеќе од само убаво парче мебел. Таа е повеќенаменско практично решение со инвентивен дизајн, неверојатна флексибилност и многу интересен концепт. Разиграната ,,Mandarin’’ е дело на дизајнерите Вячеслав Чупахин и Геннадий Мартынов, претставено на iSaloni Worldwide 2013 во Москва. Фотелјата е со сферична структура, составена од осум меки и пријатни мобилни елементи кои меѓусебно се поврзани со патент. Одлично се вклопува во различни опкружувања, како во станбени, така и во канцелариски простори, и може да се прилагоди за повеќе различни намени. Лесно се претвора од табуретка во удобна фотелја, софа за опуштање и релаксација, па дури и кревет на кој може да се спие. Со раздвојување на елементите, пак, може да се креираат парчиња со различен облик и големина, и да се обезбеди место за седење за најмногу осум особи. Достапна е во повеќе дезени, со забавна комбинација на живи бои, и совршена е за удобен дневен престој или седенки на мала група луѓе.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЊујорк од хартија | Eiko Ojala
Следна објаваПоддршка на уметноста | YICCA 2013
Воден од премисата дека патувањата се празник за душата, а убавиот топол дом нејзино единствено прибежиште, во рамки на креативната страна на животот ги промовира содржините со кои ги збогатува ваквите видици. Неуморен трагач по малите животни радости, со космополитски дух, неизмерна љубов кон животните и пасија кон сите уметнички форми на емотивна експресија. Вљубеник во минимализмот, алтернативната музика, пишаниот збор на Мураками и шармот на Јужна Франција.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР