Мојот живот трае од 10 до 15 години. Секое разделување со тебе за мене значи патење. Размисли за тоа пред да ме земеш.
Сакај ме онакво какво што сум, затоа што ти мене ме одбираше. Јас ја немам таа можност да бирам пријател и господар.
Дај ми време да сфатам што сакаш од мене. Пред да ме издржиш за време на дресурата, преиспитај се самиот себе, можеби ти грешиш или јас неможам да сфатам што точно сакаш.
Имај љубов за мене, затоа што јас живеам од тоа.
Немој да се лутиш на мене и немој да ме казнуваш. Ти имаш своја работа, свои пријатели, своја забава, а јас те имам само тебе.
Зборувај со мене! Иако тебе ти се чини дека не разбирам, јас сепак знам што мислиш и чувствуваш.
Знај дека јас не заборавам како се постапува со мене.
Прво помисли пред да сакаш да ме удриш, дека јас со леснотија можам да те гризнам, но тоа не го правам никогаш!
Не ме земај како играчка додека сум мал и сладок, за покасно да ме отфрлиш, затоа што мојата љубов кон тебе е вечна.
Грижи се за мене кога ќе остарам, останам без заби, ослепам, оглувам и престанам да се движам. И за тебе некој ќе се грижи – староста е иста за сите.
Прати ме на мојот последен пат. Немој никогаш да кажеш: „Јас тоа не можам да го гледам“ или „Нека се случи во мое отсуство“. Со тебе покрај мене, се ми е полесно. Нека тоа ти биде долг за мојата верност и нашата убава младост.
Кога веќе ќе ме нема, немој да тагуваш, усреќи некое ново кученце и сакај го исто како што мене ме сакаше!

Извор | www.kupimilenik.mk

39 КОМЕНТАРИ

 1. АБЕ КОПУЦИ ГНАСНИ БЕЗЧУВСТВИТЕЛНИ! ОД ВАС СВЕТОТ ПРОПАЃА ВИЕ САМИТЕ СЕБЕ НЕ СЕ САКАТЕ ПА ПОСЛЕ СИТЕ ДРУГИ, А НАЈМАЛКУ ПРИРОДАТА И НЕЈЗИНИТЕ БОГАТСТВА.
  СЕКОЈА ЧЕСТ ПЕТАР СЕ ГЛЕДА ДЕКА СИ ПРЕД СЕ ЧОВЕК СО ЧУВСТВО ЗА НЕШТО А “УБАВОТО” Е ВТОР ПЛАН, ЗОШТО КОГА ПРАВАМ СПОРЕДБА СО ASDFG И АЛЕКСАНДАР СВАЌАМ ДЕКА СЕПАК ОСТАНАЛ НЕКОЈ ШТО ГЛЕДА ПОДАЛЕКУ ОД НОСОТ!!!!!

  • Martin mn mn srpski filmovi ne gledaj losi se po tvojata psiha… A koa se raboti za secenje ili bilo kakva brutalnost slobodno prati FB da vidime kolku si brutalen prijatele… Iako ne cuvam kuche ili bilo kakvo zivotince ova go postuvam i podrzuvam a za drugite lugje koi se ne sposobni da se izrazat u javnosta pa moraat na komentari ili sl. kao na pr Martin ne treba mn vnimanie da im se posveti pribidejki toa go ocekuvaat… Prijatelce I GUESS U ARE *FOREVER ALONE* QQ

 2. Lugeto koi ne gi sakaat zivotnite, ne gi sakaat ni lugeto. Covek sekogas moze da ti zgresi- svesno, dodeka kuceto sekogas gleda da ti udovoli kako i kolku sto moze. Ne mozam da gi obvinam lugeto koi imaat strav od zivotnite ili koi ne sakaat da gi vdomat, megutoa maltretiranje, tepanje, truenje… Samo lugje koi se plasat da se sprotistavat na nekoj posilen od niv mozat svoite frustracii da gi lecat vrz zivotnite. Martin bas bi sakala da znam dali dali bi se osmelil da mu se sprotistavis na nekoj bilder ili pojak covek od tebe. Da mozam da ti ja vidam facata bez dvoumenje bi te pluknala i tebe i site kako tebe- a za zal, vo ova opstestvo ne ve ima vo mal broj. Se sramam sto postojat luge kako tebem, a so ovite tvoi pofalbi koi si gi prepisuvas na samiot sebesi samo dokazuvas kolku grozen moze da bide coveckiot pamet i kakov debilizam poseduvas vo sebe (intelegencia vo nikoj slucaj)!!!

 3. hmmmmm martin tolku si plitok u razmisluvanje sto ako se trkas sam so sebe pak vtor ke stignes :D abe prvo razmisli so zbores. Sto ti si originalenn po toa sto nemas inteligencija, pa da si originalen u glupoka i prostilk i zatoa treba talent :D

 4. Neprijatelu, kako prvo ebi se, a kako vtoro kontradiktoren si samiot na sebe, shto znachi nemash svoe mislenje, taka da nema poenta da se raspravam so nekoj shto ne misli.

  • Aham znaci sea imas ti mislenje nekoe demek. Pa da ti kazam da originalen si i prost coek si zloben i zatoa treba talent bogami

 5. martine treba da te stavat u negasena var i da te pustat malku da odstois pa posle da sipat voda pa da se pretopis zada nema izrodi kako tebe.

  • seljakov saka da se istakne batalete go..a patem se e tocno so pisuva i toa treba sekoj normalen da go ispocituva kaj bilo koe zivotince,poso jas cuvam i znam.pozz

  • Pero, jas bi ti gi presekol i nozete i racete i bi vrzal vrekja sol na sekoj od ekstremitetite dodeka visish na kuki zakacheni na sekoe od tvoite rebra i bi siluval novorodenchinja pred tvoite ochi. Se nadevam ke uzivash vo tvojata posledna gletka.

   • ima bolesti lecivi i ne izlecivi ama covekot se stremi za sekoja bolest da najde lek za da im pomogne na lugeto kolku mozat ili barem da im gi skratat bolkite,no za tebe nepostoi ni lek a kamoli da se nekoj ptrudi da ja izleci tvojta bolest koja si ja izgleda dobil pri mutacija na nekoj spermatozoid koga te e tatkoti stvaral.podobro ke e bilo da go istrese na nekoj kamen padate zamocivaat site koj ke stigne nego sto si stanal izrod.dodeka ima vreme trazi spas.

   • Ќе потрошам само малце енергија од моите прсти да ти напишам дека си една од две работи: интелектуалец што не си го пронашол местото во општеството и вака привлекуваш внимание, или пак си човек кој не бил одгледан убаво од родителите.

    А ТИ? Не, ти не си крив…. родителите не ти ги покажале вредностите.

    • Wow, “nebitno” you nailed it. In your ass. Interesno e kako lugjeto ke krenat revolucija za eden anonimen komentar na internet, no koga e vreme da ja odbranat kauzata vo vistinskiot zivot ne mrdaat ni so prst. Patem, fala na komplimentot.

   • lele martin aj idi ubi se da ne te ubijam jas! ne si ni potreben na svetov poarno ti da umres nego nekoe nevino kuce da mozev kje te isksev i posle kje vidis kako kje ti bide ;*

 6. Ligush. Ke ti raskazam edna prikazna, kako go otruv pesot na komshijata. Sekogash bev zloben sprema toa kuche, sekogash go shutirav koga ke go videv i go brkav. Eden den mi skurchi i staviv lepak za gluvci megju dve krishki i mu go dadov na pesot i pesot pcojsa. Pouka: Kucheto ke odi po toj shto mu dava hrana, nema nikakvi emocii vo toa bidejki kuchinjata ne se dovolno inteligentni za da stvorat emocii.

  • ,,Мартинчо” сите животни, вклучувајќи ги и кучињата имаат повеќе памет од тебе. Не туку се прави интелигентен, бидејќи не си добар во тоа. За тебе само лопата во раце, зашто со тој екстремно низок коефицент на интелигенција друго чаре немаш! И те молам, друг пат твоите ставови да не ги изнесуваш,никого не го интересира глупави коментари,сите сакаат да читаат нешто од што ќе научат. Поздрав

   • Prijatelu, gledam deka si vnimaval na interpunkcijata za da ne ostavish vpechatok na nepismen chovek. No toa vo nikoj sluchaj ne te napravi pameten. Prikaznata pogore e izmislena za da se izrugam na ljubitelite na zivotni. Se prashuvash zoshto? Ti samo vlozuvash vo tvoeto mileniche, troshish bezuslovno na nego a shto dobivash za vozvrat? Ljubov? Mislam deka nema potreba da prodolzam bidejki gledash kon shto celam, A ako sakash da nauchish neshto otvori kniga, ne tuku chitaj “zabavni” sajtovi.

    • plus ako go sledime tvoeto razmisluvanje, togas zosto lugjeto ragjaat deca, se grizat za niv, vlozuvaat, a sto dobivaat od niv? ljubov? Treba li da prodolzam ponatamu? Mislam deka imas mnogu nezdrav um, i deka mnogu iskriveno gi gledas rabotite.

  • Abe tikvar, zloupotreba i nasilstvo nad zivotni e KRIVICNO delo. A za intelegencija mislam deka ne si dovolno kompetenten da davas ocenki

  • Ццц..не ми е јасно како можеш да бидеш толку бесчуствителен!? Ццц =.=

  • Prilicno sum siguren deka i ti ako si preterano gladen ke jades sto i da ti dade koj bilo, taka da ne znam bas kolku ti e tocna poukava. A toa sto si go napravil zboruva mnogu za tebe, bilo kakvo da bilo kuceto, dokolku te nerviralo si trebal da mu kazes na gazdata ili pak ako i togas prodolzelo da te nervira kuceto si mozel da viknes policija, a ne da go otrues, se rabotelo za kuce koe bilo kupeno od nekoi od tvoite sosedi, za koe tie se grizele, ne znam dali bilo sto od ova sto go pisuvam bi doprelo do tebe, ama stvarno se prasuvam kakvi lugje se druzat so tebe i kako te trpat tvoite po doma

  • Martin ti kako prvo nemash pamet za da zborish, kucijnata se popametni od tebe kako sto se gleda…. treba da imash malku covecnost vo tebe da go razberesh bidejki toj ne e tolku pameten za da pravi kako ke mu kazesh ! prostak odi ubij se IDIOT :@

  • во тебе сигурно сите гледаат како во монструм кој освен себе ништо друго не знае да цени и почитува ама сепак не ми е чудно бидејќи остави не 1 туку повеќе коментари со кои го искажуваш злото кое е длабоко во тебе и ќе остане до крајот на твојот живот…можеш барем да се обратиш до психолог да се обидеш да се промениш

Comments are closed.