Што мора да јадете и пиете кога ќе стигнете во Неапол?
Италија мора да се посети еднаш во животот. Таа е една од првите земји што ни паѓа на ум кога размислуваме за патување.

Постојат безброј причини зошто треба да ја посетите Италија. Тоа е многу живописна земја со прекрасна природа и архитектура, уште подобра храна и вина, богата историја…

Навистина не знаеме кое место во Италија прво би го посетиле, дали е тоа Рим, Милано, Сицилија, а едно од местата кои задолжително треба да се посети е дефинитивно Неапол.

Неапол е главен град на италијанскиот регион Кампанија, a трет по големина град во Италија. Познат е и по тоа што токму од Неапол потекнува едно од омилените јадења на многу луѓе ширум светот – пицата.

Бидејќи Неапол е еден од врвните гастрономски центри, подолу ви пренесуваме пет јадења и пијалоци кои мора да ги пробате кога сте во Неапол.

Pizza

Caffe alla Nocciola

 Pizza Fritta

 Arancini

Aperol

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНајпопуларни очила за сонце ова лето ќе бидат Celine Triomphe 01
Следна објаваИзбор песни од Ирена Павлова Де Одорико
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ