Цирих  е најголемиот град во Швајцарија, со население од околу 435.000 (2018). Градот е лоциран на  истоименото езеро. Цирих е истотака и најзначајниот финансиски центар, додека Берн е главен град на Швајцаријa.

Ако во скоро време планирате да го посетите овој европски бисер, ние направивме листа за Вас по која можете да ги посетите значајните места и да си ја направите посетата поинтересна.

Фото:Веб

 

Обиколка на градот Цирих
според Trip Advisor е активност број еден – цела година – е пешачка тура со Free Walk Zurich. Секој ден, низ дожд или сјај, топло или студено, водичите на FWZ ќе ве сретнуваат во 11 часот и 15 часот на обиколка на историскиот Стар град или обиколка на креативниот ЗуриЗапад, соодветно. Турите се потполно бесплатни; сепак, ако уживате во турнејата, размислете за бакшишот на вашиот вреден водич. ?

__________________________________

Прошетка во шумата!!
Во рамки на градот Цирих се наоѓаат три големи ридови (или мали планини во зависност од тоа кого прашувате) кои имаат одлични патеки за пешачење: Уетлиберг, Цирихберг и Каферберг. Тие се фантастични места за дишење на свежиот  воздух. Оставете белешка во делот за коментари ако сакате да знаете од каде да започнете!

Цирих има широк спектар на места за настапи во живо. Облечете ја вашата свечена тоалета за волшебна ноќ во операта во Цирих. Гледајте претстава во Театарот 11. Подигнете го гласот на концерт на поп-ѕвезда или хокеј игра во Халенстадион. Ако се чувствувате нерасположено, погледнете што се случува во Музичката сала Мааг и Шауспиелхаус на Шифбау во хит ЗуриВест.

(Löwenbräu Areal)

Реновираната пиварница која е оформена во далечната 1897 година е една од омилените за посетителите во трендовскиот ZuriWest. Стилската резиденција е дом на изложби за современа уметност, како што се Музејот за современа уметност Кунстхале и Мигрос, како и други приватни галерии и бизниси.

[Бесплатен влез во четврток навечер!]

Посетете некој од  музеите!!
Цирих има многу музеи кои ќе ве забавуваат, едуцираат и ќе ви понудат засолниште во случај на непријатно време. Еве само неколку врвни избори што треба да се земат предвид:

Кунстхаус Цирих
Музејот за ликовни уметности во Цирих е скромна, но со добро составена уметничка програма. Постојаната колекција на посетителите им овозможува пријатна прошетка низ историјата на уметноста, додека  изложбите обично се доста привлечни за љубителите на убавото. Се препорачува да се посети во среда, кога постојаната колекција е бесплатна за јавноста.

 Посетете го Швајцарскиот Национален Музеј.

Можете да дознаете сè за историјата на Швајцарија во овој скоро реновиран музеј  веднаш до железничката станица. Со десетици експонати за истражување, Landesmuseum Цирих е добро место за шетање во дождливите денови. Погрижете се да ја преземете апликацијата музеј од киоскот внатре пред да започнете со посета!

За љубителите на спортот интересно место е секако Светскиот Фудбалски Музеј на ФИФА. Љубители на фудбалот , ова е местото за вас момци! Сосема новатата зграда и изложба посветена на фудбалот сигурно ќе ве поттикне да го посетите овој интересен музеј.

 

Зоолошки музеј на Универзитетот во Цирих е еден од најинтересните во ЕУ. ??Овој бесплатен музеј е одлично место за малите дечиња, бидејќи е дом на голем број (таксидермирани) животни! На влезот ќе ве пречека џиновски мрзливец по име Меги; таа е крзнена пријателка на децата. За да ги израдувате уште повеќе, земете ја жичницата UBS Polybahn од централната трамвајска станица нагоре по ридот за да стигнете до музејот.

Разгалете се себеси !!!
Кој би бил подобар начин да го подобрите вашето расположение ако не со малку спа терапија? За високите ролки, размислете за еден ден во The Dolder Grand за луксузна сесија на релаксација. (Замислувам дека е прекрасно). Најдобриот дел е погледот од нивниот базен на покривот!

НЕМА КОМЕНТАРИ