ВТОР ДЕЛ …

Романтична вечера во друштво на својот партнер и уживање во вкусна храна во еден од најубавите ресторани.

Чинот на вечера станува многу поинтимен кога ќе излезете да јадете на прекрасно место со поглед кој го одзема здивот. Има многу земји со богата историја, природна убавина и раскошна кујна, додека во најромантичните градови во светот постојат  голем број на кафулиња и ресторани кои ќе ве воодушеват со своето мени, но и со раскошните и романтични ентериери.

Без разлика дали славите некоја посебна пригода или сте на одмор, мора барем еднаш да ги посетите овие романтични ресторани со најдобрите гастрономски менија во друштво на вашиот партнер. Каде и да патувате, во секој град може да се види скапоцен камен, а ние ги издвоивме топ 10-те во галеријата.

LA SPONDA, ПОЗИТАНО, ИТАЛИЈА

La Sponda е ресторан со Мишелин ѕвезда на брегот на Амалфи и нуди мени базирано на свежи локални состојки и јадења инспирирани од големата кулинарска традиција на Неапол. Неговата прекрасна околина делува како извадена од свадбената сцена од филмот „rom-com“. Таму ќе уживате во романтична вечера бидејќи секоја вечер се палат 400 свеќи, создавајќи неверојатен амбиент. Кога деновите се потопли, вечерата се служи на терасата со отворен базен, која гледа на уникатните куќи во Позитано.

GROTTA PALAZZESE, ИТАЛИЈА

Италијански ресторан во заливот, Grotta Palazzese има уникатна и спокојна атмосфера. Нуди спектакуларен поглед, сместен длабоко во карпата, со тераса создадена во внатрешноста на природната варовничка пештера во Пуља. Се наоѓа во близина на сино-зелените води на Јадранското Море, зрачи со романтични вибрации и слабо осветлување. Отворен е од 18 век и бил одлично место за италијанското благородништво.

LA CHEVRE D’OR, ФРАНЦИЈА

Chevre d’Or е ресторан со две мишелин ѕвезди, сместен на рид од средновековен град, со поглед на морето. Како дел од хотелот La Chevre d’Or, елегантниот ресторан со тераса има пријатен бар со изложени камени ѕидови. Главниот готвач Арно Фаје подготвува одлично мени со верзии на класициката од југот. Менито за пијалоци вклучува регионални вина од регионите Бандол и Белет. По оброкот, можете да одите да ги истражувате улиците на средновековното село.

LE JULES VERNE, ПАРИЗ

Доколку некогаш сте на одмор во Париз, не заборавајте да го посетите ова романтично место. Лоциран на вториот кат од Ајфеловата кула, ресторанот Jules Verne има митски амбиент и го нуди најубавиот поглед на градот на љубовта. Има три трпезарии со три исклучителни панорами: Quai Branly, Trocadéro и Champ de Mars. Што и да одберете, ќе уживате во извонреден поглед со богата француска кујна.

Ristorante Aroma, ИТАЛИЈА

Италијанската кујна е неверојатна, а ако се комбинира со прекрасниот поглед на Колосеумот, имате едно од најромантичните опкружувања. Ресторанот „Aroma“ има отворена тераса со 28 седишта, каде што можете да уживате во вечерата или ручекот со вашиот партнер и да направите фантастични фотографии за себе и за Инстаграм. Ресторанот служи класични италијански јадења и поддржува одржливост.

GREENES, CORK, ИРСКА

Нудејќи необично, мирно место за вечера, ресторанот Greenes е сместен во поранешен царински склад во историскиот викторијански кварт CORK во центарот на градот. Има иновативно и модерно мени со глобална кујна сервирана со стил. Готвачот Брајан МекКарти значително влијаеше на менито на ресторанот и сега е еден од најромантичните во Европа каде локални, сезонски и органски состојки се користат за подготовка на оброците. Можете да уживате во коктел барот, а има и простор каде што можете да седнете пред прекрасниот водопад кој се спушта по карпата.

НЕМА КОМЕНТАРИ