Која храна може позитивно да влијае на растот на косата?

Губење на косата, однодно ретка и слаба коса им пречи на многумина.

Пролетта е позната по зголеменото опаѓање на косата, а тука е и короната која како последица  предизвикува губење на косата кај многумина.

Доколку сте еден од оние „среќници“ кои немаат генетски бујна коса, а сте ја поминале короната и изгубиле многу коса или едноставно ви паднала косата поради пролетта, ве информираме кои пет намирници помагаат во закрепнувањето, односно растот на косата.

1. Јајца

Јајцата содржат протеини, цинк, биотин и други клучни елементи за стимулирање на растот на косата.

2. Краставици

Краставиците се богати со антиоксиданси, бета каротен и силициум, кои го подобруваат побрзиот раст на косата.

3. Лосос

Лососот е одличен извор на омега-3 масни киселини кои го намалуваат опаѓањето на косата и ја зголемуваат густината.

4. Бобинки

Бобинките создаваат амино киселини кои позитивно влијаат на побрз раст на косата.

5. Спанаќ

Спанаќот е богат со железо и витамин А кои се неопходни за производство себум на скалпот.

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваStella McCartney и Disney: погледнете во светот инспириран од фантазијата
Следна објава‘Solak Gallery & Concept Store’- Галерија во која ќе ги најдете вашите омилени уметнички дела
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ