Тие заслужуваат место на нашата туристичка листа за следната година …Ако нешто толку многу пропуштивме поради пандемијата, тогаш тоа е секако патувањето во странство, кое веќе полека почнавме да го планираме, бидејќи враќањето во секојдневието е факт.
Специјално за 2022 година, се надеваме дека сè ќе биде сосема поинаку, па веќе вреди да се направи листа на дестинации од соништата, земајќи ги најпрвин предвид оние кои се појавуваат како најдобри за следната година! Време е за планирање, а во галеријата погледнете кои дестинации се препознаени како најдобар избор за сите нас во текот на 2022 година!
ЕДИНБУРГ, ШКОТСКА
Средновековната атмосфера која зрачи во секој агол и елеганцијата, го прават Единбург вистинска престолнина во секоја смисла. Еден од најубавите настани е Fringe Festival, најголемиот фестивал на уметност и култура во светот, кој се одржува само таму. Пред неколку години, всушност, беше домаќин на околу 55.000 претстави во текот на август, што предизвика интерес и кај жителите на градот и кај туристите од целиот свет.
 SAN MIGUEL DE ALLENDE, МЕКСИКО
Фестивалите, културата и неверојатната локална кујна прават уникатна атмосфера за уживање. Цело Мексико се издвојува на мапата со својата уникатност, бои кои имаат начин да ги одведат туристите во други епохи, но во комбинација со модерната архитектура која служи како совршен извор на инспирација. San Miguel de Allende е одличен пример за тоа како вчерашниот ден конечно може да се спои со денешниот, создавајќи севкупен резултат кој на патниците им дава врвно искуство.
ЕЗЕРО КОМО, ИТАЛИЈА
Во последниве години, езерото Комо во Италија стана дестинација која мора да ја посетат љубителите на патувањата од целиот свет. Се смета за едно од најубавите и најживописните места во светот, кое се граничи со северозападниот дел на Швајцарија и емитува мирна атмосфера која е идеална за оние кои сакаат да уживаат во неколкудневен одмор и апсолутен спокој. Треба да се напомене дека тоа е трето по големина езеро во Италија и има посебен облик кој потсетува на превртеното Y.
ТРИБЕКА, ЊУЈОРК
Тоа е една од најскапите населби во цел Њујорк, каде што „пулсот чука црвено“! Една од најпрометните и најкомерцијалните области, која вреди да се посети доколку сакате да станете „едно“ со животниот стил во Њујорк. Ова е патување кое се смета за „барем еднаш во животот“ и се чини дека 2022 година е идеална година да се оствари.
КУСКО, ПЕРУ
Дестинација со многу археолошки урнатини, импресивни цркви и убави ресторани. Величественоста на Инките и барокната естетика на Андите коегзистираат во калдрмните улици на Куско, а типичен пример е Plaza de Armas. На оваа прекрасна локација на висока надморска височина, која била спој на културата на индијанските народи, ќе имате можност да истражувате возбудливи пазари со импресивни традиционални ткаенини и одлична перуанска кујна, од врвни ресторани до локални вкусови.
БУЕНОС АИРЕС, АРГЕНТИНА
Последно, но не и најмалку важно, космополитски град кој маѓепсува со својата архитектура, танц и урбан живот и вклучува забава до рано наутро е Буенос Аирес, кој не би можел да изостане на оваа листа. Атмосферските стари квартови се преполни со романтични ресторани, додека европските влијанија на градот се видливи во дизајнот, булеварите, парковите, од агол до агол. Ако сте таму, Café Tortoni, најстариот бар во градот, ќе ве врати во 1858 година, додека импозантниот театар Колон продолжува да импресионира, како и во 1908 година. Посетете ги!
СПОДЕЛИ
Претходна објаваРомантичната вила на Мел Гибсон во Малибу се продава за 14,4 милиони долари
Следна објаваЛондонски пентхаус дизајниран од сопругот на принцезата Беатрис
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ