Ако пропуштивме нешто за време на пандемијата, тоа дефинитивно беа патувањата во странство! Како и да е, преземајќи ги сите неопходни мерки на претпазливост и за да изгледа оваа цел пореална од кога било досега, време е повторно да кажеме „да“ за местата што отсекогаш сме сакале да ги посетиме или за оние за кои можеби не сме ни замислиле дека се на нашите листа. Подолу ви предлагаме 4 различни градови во светот што треба да ги додадете на вашата листа за патувања за оваа зима!
САЛЗБУРГ, АВСТРИЈА Богатото музичко наследство на Салцбург – татковината на Моцарт – е само една од многуте причини да го посетите овој прекрасен австриски град. Студот, историските градби, катакомбите на стариот град, кој некогаш беше светилиште на античките монаси и уникатните бои и ароми создаваат навистина сонувачка средина и искуство што ќе останат незаборавни за цел живот. Бонус, божиќен саем (Christkindlmarkt) што се отвора во одреден временски период ќе создаде кај вас чувство дека сте залутале во прекрасна бајка која не сакате да ја напуштите.СИЕНА, ИТАЛИЈА Град од бајките со средновековен карактер и импресивна архитектура, кој автоматски ќе ве врати во времето на витезите! Со шармантни катчиња, Сиена е една од дестинациите во кои патниците се вљубуваат од првиот момент, додека за нас е една од најповолните опции. Атракцијата на градот која мора да се види е познатиот плоштад Piazza del Campo, еден од најголемите средновековни плоштади во Европа, кој со векови го задржува својот стил и карактер.РЕЈКАВИК, ИСЛАНД

Тој е најсеверниот главен град на светот. Една од главните причини по што се истакнува е темнината која го преплавува целиот град во текот на зимата. Исланѓаните се домаќини на фестивалот на светлата со концерти, ласерски претстави и карневалски атракции. Старите згради и знаменитости се „преплавени“ со светла и целото чувство што им се нуди на посетителите е навистина уникатно.

ШАМОНИ МОН БЛАН, ФРАНЦИЈА

Во подножјето на Мон Блан и помеѓу границите со Франција, Италија и Швајцарија, тој е еден од најдобрите зимски центри во целиот свет – рај за љбителите на скијањето. Покрај десетици одлични скијачки патеки, гостите имаат можност за уште многу зимски активности, додека за оние кои бараат забава и релаксација има бројни барови и ресторани со неверојатни јадења со автентичен француски потпис. За авантуристите, качувањето на мраз е спорт што вреди да се проба, подигнувајќи го својот адреналин до нови височини.

НЕМА КОМЕНТАРИ