Летото минува, но не се вознемирувајте. Точно е дека доаѓа есен и зима, но студениот период од годината се уште е далеку. Убави есенски денови се пред нас, со надеж  дека се уште можеме да најдеме топли места и денови за одмор.

Постои место кое ја одржува летната топлина подолго од кое било друго место: Соренто.

Соренто е еден од градовите каде е “живо” преку целата година, но е посебен помеѓу есен и зима. Ако планирате кратко патување тука, можете да поминете незаборавен викенд.

КАДЕ ДА СПИЕТЕ?

Кога ќе пристигнете во Соренто, нашиот совет е да останете во La Minervetti, пријатна куќа на море, навистина посебно место со најдобар поглед на заливот. Сите членови на персоналот се многу љубезни, подготвени да ви го дадат најдобриот совет за оваа област: не само ресторани и барови, туку и адреси за пазарење, па дури и список на продавници во кои се наоѓаат многу работи кои се достапни за пазарење.

ШТО ДА ПОСЕТИТЕ?

Ако сакате да ја истражите околината, можете да одите со брод до Капри или Позитано или да останете во Соренто и да отидете до величествената Regina Giovanna, природен базен меѓу карпите.

Ако сакате само да се опуштите разговарајќи со гости од целиот свет, можете да го поминете целиот викенд помеѓу хотелот и плажата, што особено ви го препорачуваме, бидејќи навечер ќе бидете принудени да излезете на вечера и  имате многу можности да го запознаете Соренто.

Прошетката низ историскиот центар, лавиринт од тесни улици со многу продавници и ресторани ќе ве воодушеви. Има многу работи што можете да ги посетите: вистински скриен скапоцен камен е оазата на црквата Свети Францис од 14 век, што е одлично ако сакате да седите во сенка и да се одбраните од пладневните горештини. Ако сакате да патувате низ просторот и времето, посетете ја Вила Агрипа Постума, која сега е дел од Бањи Салваторе. Есента е најдобро време за посета, бидејќи нема многу гужва.

Не треба да се одмине катедралата или базиликата Свети Антонин, каде што се чуваат моштите на светецот. Можете исто така да поминете релаксирачко попладне во Вила Фиорентино, каде што има уметнички експонати, а исто така има прекрасен парк познат по своите цвеќиња. За да го завршите патувањето, потребено ви е спектакуларно зајдисонце.

Еве неколку совршени места: секогаш преполната, но многу романтична Вила Комунале или Тераца Маринела во Сант Анџело, областа пред Соренто.

ШОПИНГ

Не можете да го напуштите Соренто без да купите сапун од лимон и бонбони од лимончело, кои ќе ги чувате во фрижидер кога ќе се вратите дома. Не сите сувенири се јадат: брегот е познат по сандалите и кафтаните  Sangallo. Овде исто така ќе најдете една од првите продавници со широк асортиман на облека и ѓердани изработени од плетени ткаенини. За нешто навистина посебно, како слики, додатоци за дома и футуристички накит, ја имате Unica Concept Store. Како што веќе знаете, регионот Кампанија е познат по својата божиќна традиција, така што во Соренто има Божиќна продавница отворена преку целата година.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваFuoripista: интерактивен стационарен велосипед – елегантно парче мебел или скулптура
Следна објаваНајдобри лесни парфеми – оаза на задоволство и свежина!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ